Tak nám zabili Ferdinanda

Dobrá / zlá novela

Tento východiskový stav pre novelu je daný. Slovami klasika, môžeme o ňom polemizovať, môžeme s ním nesúhlasiť, ale to je tak všetko čo v tejto chvíli môžeme. Hrozili plošné zákazy všetkého čo vie pracovať v poloautomatickom cykle, čo má dieru o priemere 7,62mm a pod. Eurokomisárka išla po zbraniach všeobecne ako pes po údenom. To najhoršie sa podarilo zvrátiť grandfatheringom a množstvom výnimiek. Otvorili manévrovací priestor v tomto ríšskom nariadení zvanom Smernica.  Niečo v zmysle „lepši priestrel lýtka ako pľúc“ (sic).

Prvý návrh aplikačnej novely zákona v roku 2018 z pera bývalej pracovníčky Prezídia PZ bol ešte reštriktívnejší ako smernica samotná. Následným bubnovaním na všetky možné dvere politických strán, ministerstva vnútra, Národnej rady sa podarilo zvrátiť tento nezmysel. Začala na druhý pokus vznikať súčasná novela. Počas mnohých rokovaní a dvoch oficiálnych medzirezortných pripomienkových konaní sa podarilo vytvoriť znenie, ktoré v plnej miere využíva manévrovací priestor výnimiek smernice a prináša aj niektoré mierne liberalizačné veci.

Vďaka prístupu štátnych orgánov SR je implementácia Smernice relatívne bezbolestná a v niektorých veciach nastane i liberalizácia. Otázka je, na ako dlho. Nie, nie sme so všetkým spokojní a veci ktoré nám vadia sa pokúsime ešte napraviť v parlamente. Spojencov máme. Momentálne dlhodobý boj proti veterným mlynom “uhrávame” tak, že vymieňame udržanie práv za zvýšenie administratívnej a formálnej náročnosti. Môžeš mať tú zbraň, ale musíš dodať taký alebo onaký papier, potvrdenie, pečiatku – “ono je to v podstatě taková mravenčí práce“. Vo väčšine krajín EÚ už ani toto nie je možné. To je smer, ktorým nás bude Únia tlačiť i naďalej.

Napríklad v ČR implementovali novelu požiadavky smernice podobne ako my. S liberalizáciou aj čerešničkami, u nich napríklad uvoľnením tlmičov hluku výstrelu či expanzných striel na obranu. Prišli otázky, prečo aj u nás nebudú tlmiče na voľno. Pretože ÚNMS SR hodil vidly do sena stanoviskom, že neexistuje technický predpis na uvoľňovanie takéhoto výrobku na náš trh. V prípade expanzných striel na nosenie nebola politická vôľa, nehovoriac o tom, že ich už dávno v zásade nedovoľuje ani smernica. Všetko toto sme, nielen my, požadovali. V porovnávaní s ČR si zasa niektorí ľudia vyberajú len čerešničky. Ešte som nevidel otázku postavenú tak, či je lepšie mať v prípade obrany so zbraňou doma nabitú expanznú strelu alebo zavedenú doktrínu hradu. Iste, najlepšie oboje. Ale jedno máme my, druhé Česi. Odlišností je stále viac, jednoduché hodnotenie „(ne)majú to lepšie“ nie je možné. V niečom áno, v inom nie. V skutočnosti takto otázka ani nestojí. Reálne by sme mali v oboch štátoch skôr pýtať, či o pár rokov bude mať tie tlmiče alebo expanzné strely na čo nasadiť či do čoho nabiť.

…pokračovanie na ďalšej strane