Ako správne vybrať pištoľ na obranu? – 1.časť: Spoľahlivosť

Túto otázku počúvam stále častejšie. Na kurzoch prípravy žiadateľov o Zbrojné preukazy, padne vždy pred stolom plným rôznych druhov, typov a veľkostí pištolí akonáhle ich ľudia začnú brať do rúk. Dostal som ju párkrát aj na strelnici od strelca stojaceho pred terčom, ktorý po 20 ranách vyzeral ako sito na halušky. Odpoveď je jednoduchá. Vyberte si kvalitnú pištoľ. To je základný predpoklad, aby ste mali vždy pri sebe prostriedok obrany na ktorý sa môžete spoľahnúť.

A povedzte mi Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom „kvalita“? Stala sa z neho akási mantra. Ale čím viac sa používa, tým viac sa jeho význam a váha stráca. Postupne sa sprofanovalo a ľudia ho prestávajú vnímať. Kvalita (lat.: qualitas = vlastnosť) je „miera plnenia požiadaviek“. V tomto prípade požiadaviek strelca/vlastníka. Nie toho čo sa snaží výrobca predať pod nálepkou „kvalita“. Pre každého znamená „kvalitná zbraň“ niečo iné. Ak si chcete vybrať skutočne kvalitnú pištoľ na obranu, musíte v prvom rade vedieť čo požadujete / potrebujete. Mali by ste sledovať 3 základné vlastnosti / kritériá výberu, ktoré istým spôsobom definujú kvalitnú pištoľ na obranu. Ide o:

1.    spoľahlivosť;
2.    ergonómiu;
3.    životnosť;

a to v poradí priorít, ktoré je uvedené. Pištoľ sa môže stať posledným prostriedkom prežitia a potom vám bude jedno ako vyzerá, v ktorej krajine ju vyrobili, alebo či je nerezová a cool. Všetky tieto kritériá sú druhoradé a zvažujte ich až potom, keď vami vybraná zbraň splní tie základné 3. Pozrime sa na ne podrobnejšie.

Spoľahlivosť

Ak niečo potrebujete v průsere, musí to fungovať vtedy, keď to potrebujete. Nie len ak je to dobre namazané, čisté, len keď máte k dispozícii špecifické strelivo, alebo iba s jedným z dvoch zásobníkov ktoré máte so sebou a pod. Musíte sa na tento nástroj obrany vedieť SPOĽAHNÚŤ. Všetko ostatné v tej chvíli ide stranou. Spoľahlivosť zbrane je daná dobrou konštrukciou, zvládnutím technológie a jej disciplinovaným dodržiavaním výrobcom. Samozrejme tiež správnou údržbou vlastníkom. Na jej meranie existuje množstvo technických a štatistických metodík. Skúsme sa na ňu ale pozrieť z pohľadu bežného civilného vlastníka zbrane.

http://www.bpholsters.sk/

Dnešná moderná obranná pištoľ musí byť schopná kedykoľvek vystrieľať zásobník aj nenamazaná, špinavá a nesmie byť „vyberavá“ na strelivo a konkrétny typy striel. Musí strieľať, aj keď ju zodvihnete z kaluže kam vám spadla počas zápasu s útočníkom, alebo počas zimnej mrazivej prechádzky lesom. Bežne sa stáva, že náboje ktoré jedna pištoľ neodpáli v inej vystrieľate bez problému. Napríklad kurzy s nástrelom 300 rán niektoré pištole zvládnu bez jediného problému a iné už po 200 ranách začnú robiť zádržky alebo sa „zakúsnu“ tak, že pomôže len hrubá sila. Sú veľké rozdiely medzi služobnými / obrannými pištoľami na dnešnom trhu, jednotlivými výrobcami ale i rôznymi modelmi toho istého výrobcu. Ako teda vybrať spoľahlivú obrannú zbraň?

 

Odporúčam hľadať podľa kľúča VÝROBCA – MODEL – KUS. Výrobcovia, ktorí sa zaoberajú navrhovaním a výrobou zbraní desiatky rokov majú s veľkou pravdepodobnosťou konštrukciu a výrobu vychytanú do detailov a to vrátane spôsobov testovania pred uvoľnením na trh. Môžete očakávať že pri výbere z overených služobných a obranných modelov takéhoto výrobcu dostanete zbraň, ktorá nebude trpieť detskými chorobami a bude fungovať vo všetkých ohľadoch ako sa od nej očakáva. Bavíme sa o modeloch zabehnutých výrobcov ako napríklad Glock, H&K, SigSauer  a pod.

KAŽDÁ zbraň bez ohľadu na výrobcu a cenu je strojársky výrobok. Môže sa pokaziť, mať výrobnú vadu, byť opotrebená. V reálnom živote nič nie je 100%. Preto je nutné, bez ohľadu na to aký model si vyberiete a odkiaľ ho kúpite, váš kus vyskúšať poriadne na strelnici. S muníciou, puzdrom a zásobníkmi ktoré budete používať. Namazanú i suchú, aj bez čistenia.  Ak funguje bez problémov – odpaľuje, prebíja, nič sa nezasekáva a nedrhne, zásobníky idú ľahko dnu aj von, mieridlá vám nepochodujú po závere (áno, aj to som zažil :o) je veľký predpoklad, že jej spoľahlivosť je dostatočná pre zamýšľané použitie obrannej zbrane. Dvojnásobne to platí pre pištole kategórie Slim Subcompat, kde často zásadné zmenšenie veľkosti vedie ku kompromisu dráh chodu mechanizmu a tieto zbrane bývajú napríklad citlivejšie na použité strelivo.

Netvrdím, že dobrá obranná zbraň sa nedá nájsť aj iným spôsobom. Týmto sa však s najväčšou pravdepodobnosťou vyhnete skúšaniu rôznych slepých uličiek, čím ušetríte čas a nemalé peniaze. Inak povedané, ak siahnete po zbrani zabehnutého výrobcu máte podstatne menšiu šancu že natrafíte na zle vyrobený kus. Podnetné je tiež sledovanie diskusii o skúsenostiach užívateľov na rôznych fórach. Odporúčam ich brať s nadhľadom, ale ak sa vlastníci sťažujú na viacnásobné reklamácie a stále sa opakujúce problémy (dokonca viacerí na tie isté), treba sa nad kúpou daného modelu vážne zamyslieť.

Aj napriek zodpovednému výberu sa vám môže stať, že zbraň ktorú si zaobstaráte nebude mať vami požadovanú úroveň spoľahlivosti. Respektíve po opravách možná bude, ale stále nejak podvedome čakáte kedy sa zasekne, pretože to už X krát predtým spravila. Tým sa dostávame k niečomu, čo sa dá nazvať „dôvera v zbraň“.

Pre úspešnú obranu potrebujete správne psychické naladenie. Ak sa máte ubrániť, vaša obrana musí byť intenzívnejšia ako útok ktorému sa bránite. To je ťažké, ak sa nemôžte spoľahnúť na prostriedky, ktoré k nej hodláte použiť. Ťažko sa preberá iniciatíva, keď vám niekde „v zadu v hlave“ hlodá pochybnosť či pištoľ ktorú idete použiť aj vystrelí. Alebo či po prvom výstrele miesto krízovej situácie nebudete musieť riešiť nábojnicu zaseknutú v okne. Na obranu majte pripravenú len takú zbraň a v takom stave, ktorej spoľahlivosti 100% dôverujete. Preto existuje jednoduchá rada. Ak svojej zbrani z akéhokoľvek dôvodu nedôverujete, vymeňte ju.

pokračovanie

Ing. Ľudovít Miklánek