Zlamovacia športová pištoľ Krutý

Priatelia,

s potešením Vám sprostredkovávame krátky report o novej športovej pištoli z dielne puškára Milana Krutého v Malženiciach. Ide o perspektívnu zlamovaciu konštrukciu.

Nápad skonštruovať a vyrobiť zlamovaciu športovú pištoľ vznikol na základe rozhovorov so športovými strelcami. Pištoľ je určená na streľbu na kovové siluety a na presnú streľbu na vzdialenosti do 200 m. Kedysi vyrábané tréningové a športové malorážne pištole ( Champion, Drulov ) zmizli z trhu a žiadna relevantná náhrada, za dostupnú cenu a v špičkovej kvalite, sa na slovenskom a českom trhu momentálne nenachádza.

Pôvodná konštrukcia predpokladala použitie náboja .22 LR. Siluetová streľba s nabojom .22LR sa strieľa na vzdialenosť 25, 50, 75 a 100 m, pričom kvalita zbrane je s nábojom .22 LR, na vzdialenosť nad 50 m, rozhodujúcim determinantom presnej streľby.

Konštrukcia zbrane ale od začiatku počítala s možnosťou jednoducho, priamo na strelnici a bez použitia nástrojov, zbraň prerážovať na iný kaliber a inú dĺžku hlavne. A v rámci funkčných skúšok zbrane, sa v ráme pištole pokusne ocitla 285 mm dlhá hlaveň na náboj .357 Mag, so špeciálne na túto hlaveň skonštruovaným kompenzátorom.  Výsledkom bolo extrémne kludné chovanie zbrane po výstrele a vynikajúca presnosť na vzdialenosti do 100 m.

Zbraň je navrhnutá tak, aby spĺňala požiadavky tréningovej pištole na presnú, mierenú streľbu na 25 a 50 m ( s dodatočnými mechanickými mieridlami ), na siluetovú streľbu, kde je možné zbraň prispôsobiť na všetky kategórie ( Small Bore, Big Bore, Field a Unlimited ) s použitím optických zameriavačov a do funkčných skúšok ide zbraň upravená novým systémom zámku a ovládania zlamovania, puškovým pažbením a dlhšou hlavňou, s využitím prevažne ako ľahká  lovecká karabína.

Konštrukcia pištole/karabíny je z vysokopevnostných ocelí, neobsahuje žiadne odliatky z podradných materiálov alebo plastov. Pažbenie je individuálne prispôsobené požiadavkám strelca a je z kvalitného orechového dreva, upraveného tradičnou olejovou politúrou.

Štandardne je zbraň vybavená 12 mm rybinou na puškohlad/kolimator s rychloupínaním ERA SSKII.
Hlaveň je štandardne dodávaná so závitom na ústí hlavne M16 x 1,25 a krytkou závitu. Kompenzátor ( ústová brzda ) je voliteľné príslušenstvo zbrane.

Na prianie je možné zvoliť dĺžku hlavne, typ pažbenia ( pištoľ alebo karabina ) a kaliber zbrane.
V ponuke sú zatiaľ kalibre .22LR, .22 Hornet, .300 AAC, .357 Mag/.38 Spec., 9mm luger, 45ACP a brokový .410. Ponuka kalibrov sa ale bude aktualizovať podľa požiadavky strelcov.

Výhodná a unikátna je tiež možnosť rýchleho prerážovania zbrane výmennou hlavňou, čím získa strelec dve plnohodnotné zbrane na tréning šport alebo lov.

Zbraň na fotografiách má kaliber .357 Mag/.38 Spec a pažbenie z výberového orechového dreva.
Strelecké testy na trnavskej strelnici a za účasti športových strelcov preukázali výbornú ovládateľnosť a presnosť zbrane.

Vývoj zbrane pokračuje verziou na náboje typu .308 Win. A o tej bude nasledujúci článok z puškárstva Krutý v Malženiciach.

I. V.