Užívateľská recenzia: Samonabíjacia pištoľ CZ 97B
Magazín – Zbrane
Obsah článku
Užívateľská recenzia: Samonabíjacia pištoľ CZ 97B
Strana 2
Strana 3
Celý článok

 

Uvedená recenzia vznikla spracovaním šesťročných skúseností s prvou modifikáciou CZ 97B vyrobenou v roku 1999. Kúpil som ju z druhej ruky ako 2 roky používanú no bez viditeľných stôp po opotrebení na jednotlivých častiach zbrane. Ku zbrani som pri kúpe obdržal kompletné balenie s dvomi zásobníkmi, základným čistením, záručným a nástrelným listom, a originálne kombinované puzdro značky Falco vyrobené z kože.

 

Plánované využitie zbrane. Pištoľ som si hneď od začiatku vyberal len na športovú – mierenú streľbu bez potreby skrytého nosenia na ochranu osoby a majetku. Jej nadštandardná hmotnosť a rozmery tak v mojom prípade nepredstavovali výraznejší problém, naopak predstavovali dobré vyváženie a stabilné chovanie zbrane pri mierenej streľbe.

Stav zbrane a dojem z jej celkového remeselného spracovania. Stav zbrane som ešte bez detailnej demontáže počas prvého kontaktu charakterizoval ako A+. Na zbrani boli vkusné drevené črienky svetlého odtieňu, na povrchu hladké bez zdrsnenia narušujúceho jemnú textúru použitého dreva. Povrchová úprava na zbrani bol čierny matný lak. Síce nepatrí ku najkrajším a sú na nej viditeľnejšie i mastné stopy či odtlačky prstov, ku armádnemu vzhľadu CZ 97B sa podľa mňa však hodila. Záver mal počas skúšania presný chod bez drhnutia a postrannej vôle, vôle v uzamknutí do vyhadzovacieho okna sa na zbrani neprejavovali, všetko dobre lícovalo. Chod spúšte v DA bol subjektívne veľmi dlhý čo umocňoval hlavne vyšší odpor spúšte než na aký som bol vtedy zvyknutý. S natiahnutým kohútikom (SA) sa však logicky chod skrátil a i cez vyšší odpor s výrazným nárastom na konci dráhy bolo spúšťanie pohodlné a dobre kontrolovateľné i pre mierenú streľbu. Chod ovládacích prvkov bol istý, u manuálnej poistky s charakteristickým cvaknutím v krajných polohách. Prekvapením pre mňa bolo, že sa zásobník po stlačení príslušného tlačítka zo zásobníkovej šachty iba mierne povysunul no celý vlastnou váhou nevypadol. Ako som následne zistil bolo tomu tak kvôli zásobníkovej brzde ktorou sú pištole z CZUB vybavované. Zbraň bola osadená dobre čitateľnými mieridlami väčších rozmerov ktoré mali naviac zvýraznenie fosforeskujúcimi bodmi. Celkovo sa mi pištoľ veľmi páčila hlavne pre jej masívnu prednú časť ktorú tvorili záver a pretiahnuté telo. U CZ 75 a CZ 85 je na závere i tele v prednej časti výrazné zúženie ktoré na CZ 97B absentuje a mne sa to tak páčilo oveľa viac. Zbrani tých pár milimetrov šírky pri ústi len prospelo a pridalo na kráse. Hmotnosť navyše pri ústí hlavne pri plánovanom využití zbrane tiež nebola na zahodenie.
Z vonkajšieho pohľadu bolo mechanické opracovanie jednotlivých plôch z odliatku veľmi dôsledné a kvalitné. Po demontáži zbrane na základné časti som však objavil skoro na každej vnútornej ploche záveru a zároveň i na rovinných plochách spodnej časti hlavne stopy po obrábaní. Podľa charakteristických rýh išlo v prevažnej miere o stopy po opracovaní povrchov stopkovou frézou. Takýto pohľad je pre natešeného majiteľa ktorý chce obdivovať každý kúsok svojej novej „hračky“ dosť nemilé prekvapenie. S vedomím, že na funkčnosti a presnosti zbrane tieto veci nič nemenia však nezostávalo nič iné len to akceptovať.

 

 

Telo zbrane je oceľový odliatok s následným mechanickým opracovaním. U zbraní ČZUB si už prakticky všetci strelci zvyklí na stopy po obrábaní na jednotlivých vnútorných plochách, výnimkou nebol ani tento kus. Absencia mechanického prebrúsenia povrchu a dôkladného zaleštenia síce u CZ 97B neznižuje spoľahlivosť jej funkcie ale pri oficiálnej nákupnej cene tohoto exempláru 24000 Sk, by si uvedené spracovanie isto zaslúžila. Stopy po stopkovej fréze sú viditeľné nielen na odfotografovaných vnútorných plochách záveru ale i na spodnej časti hlavne.

Ovládanie. Ovládacie prvky umiestnené na ľavej strane pištole sú páčka manuálnej poistky, páčka záchytu záveru a tlačítko vypúšťania zásobníku. Funkčné plochy majú zdrsnené drážkovaním. Rozmiestnenie ovládacích prvkov na zbrani pôsobí na prvý pohľad z estetického hľadiska veľmi dobre, z praktického hľadiska je však nefunkčné pre strelcov s krátkymi prstami. Oporná plocha páčky záchytu záveru je od koreňa bobrieho chvostu vzdialená 61 mm. S krátkymi prstami nie je možné jej pohodlné použitie palcom pravej ruky bez nutnosti zmeny úchopu. Komfort pohodlného zhodenia záveru palcom tak konštruktéri ponechali iba pre strelcov obdarených dlhými prstami. Riešením sa javí streľba z kombatového úchopu kedy je krídlo páčky záchytu záveru v dosahu palca ľavej ruky.
Samotná zbraň pôsobí veľmi robustne no i pri jej veľkej hmotnosti (s prázdnym zásobníkom váži 1040 g) je jej prvé uchopenie pohodlné a stabilné. Problémy môžu nastať až pri vyskúšaní dostupnosti jednotlivých ovládacích prvkov.

 

 

Kvantitatívne vyjadrenie dôležitých rozmerov CZ 97B:
celková výška pištole so zasunutým zásobníkom – 150 mm
celková dĺžka pištole – 212 mm
celkový šírka rukoväte so štandardnými črienkami – 35 mm
dĺžka rukoväte – 51mm
vzdialenosť páčky manuálnej poistky od koreňa bobrieho chvostu – 37 mm
vzdialenosť páčky záchytu záveru od koreňa bobrieho chvostu – 61 mm
vzdialenosť jazýčka spúšte od chrbta rukoväte – 80 mm