Top 10 varovaní pred incidentom

Dokázať rozoznať možnú hrozbu predtým, než sa pretaví do útoku vám môže zachrániť život

Mysleli ste si niekedy, že schopnosť rozpoznať problém predtým, než z neho bude skutočný problém by mohlo byť užitočné? Ľudia často rozprávajú o potrebe vnímať svoje okolie, no nikdy nie sú konkrétni. Všeobecne to znamená byť ostražitý a všímať si nevšedné veci, vidieť a rozpoznávať nepravdepodobné okolnosti, ktoré by mohli naznačovať, že hrozí útok.

Pozrite sa na nasledujúci zoznam indícií. Jedna z nich zrejme nič neznamená, pri dvoch by ste mali spozornieť. Tri? Podľa všetkého solídny dôvod okamžite zmeniť svoju polohu.

1. Nevysvetliteľná prítomnosť. Ľudia, ktorí len tak postávajú. Väčšina ľudí ide odniekiaľ niekam, majú v rukách kľúče, nesú nákupy. Ak sa nič také nedeje a nikto len tak postáva? Zbystrite pozornosť.

2. Tajné pohľady.  Všímajte si ľudí, ktorí sa na vás pozerajú a pritom sa tvária, že sa na vás nepozerajú. Môže ísť o snahu určiť vašu vhodnosť ako cieľa, snaha spozorovať políciu, nájsť kamery, určiť kto je ochotný zasiahnuť alebo môže ísť o snahu nájsť únikové cesty.

3. Náhla zmena správania. Niekto len tak povaľuje na lavičke, JEDINÁ zmena je váš príchod. A oni náhle zmenia svoje správanie (fajčili, driemali, sedeli) keď sa k nim priblížite, zvážte či je to náhoda alebo nie. Najme v spojitosti s bodmi 1 a 2.

4. Zhoda pohybu. Všimnete si nejaké okolnosti, ktoré vás rozrušia a prejdete na druhú stranu ulice. To isté spraví osoba, ktorá vás znepokojila. Alebo prejdete okolo osoby na zastávke, a tá sa vydá za vami. V bare si presadnete preč od štamgasta, ktorému sa očividne nepáčite a zrazu sedí opäť vedľa vás. Máte právo byť znepokojený.

5. Neprirodzený pohyb spôsobený skrytými rukami. Ten chlapík, ktorý zrazu kráča za vami? Kráča s rukou schovanou za stehnom. To nie je prirodzené. Chlapík, ktorý prešiel na vašu stranu ulice? Jeho pravá ruka je schovaná pod pravou pazuchou. Prečo? Pretože kriminálnici vedia, že najrýchlejšie sa k zbrani dostanú, ak ju už majú v ruke.

6. Neprimerané oblečenie. Kriminálnici neinvestujú do výstroje. Nemajú vychytávky ako napríklad púzdra na skryté nosenie. Zbrane nosia na úrovni slabín alebo na bruchu. Tenké tričká nezakrývaju zbrane dobre a ak sú príliš tesné, je vidno kontúry. To by vysvetľovalo prečo má v horúčave oblečenú tú mikinu.

7. Získavanie výhody. Ak k vám dvaja ľudia pristúpia, akoby sa vás chceli opýtať na cestu a jeden z nich sa k vám postaví zo strany, je to podozrivé. Ak vás niekto sleduje na vašich 4-8 hodinách, spýtajte sa, prečo by to robil. Buďte citlivý, ak vás nejaká poloha spraví zraniteľným.

8. Neprirodzené obmedzenie voľného pohybu. Vždy, keď je vaša sloboda pohybu obmedzená, mali by ste zvýšiť pozornosť. Nikto na to nemá právo. Ak kráčate a niekto sa pred vás postaví, spravte rýchly krok dozadu a skontrolujte svoje okolie. Ak pred vami zrazu v premávke zastaví vozidlo, obzrite sa či sa niečo nechystá a buďte pripravený odtlačiť auto pred sebou z cesty.

9. Nevyžiadané snahy o rozhovor. No tak, na toto už nikto dnes nenaletí, či? Bohužiaľ, áno, naletí.

10. Provokácia.  Venovali ste sa svojim veciam a zrazu niekto na vás štekol “Na čo čumíš?” alebo “Čo si to povedal?” Ak sa vám to niekedy stane, uvedomte si, že ste sa stali cieľom zábavky a nič čo poviete, nebude správna odpoveď. Rýchlo sa zdekujte, ešte pred tým než celá situácia pôjde do hája.

 

Kelly McCann, Michelle Ly
článok prebratý a preložený z www.kembativz.com

Kelly McCann and Michelle Ly own Kembativz Brand and deliver impactful corporate training to Fortune 500 companies helping them improve the Duty of Care Standard and keeping their employees safer. Contact them at info@kembativz.com