Tlmiče hluku budú!

Nelegálnosť tlmičov a trestná činnosť

Objavujú sa argumenty, že legalizácia tlmičov spôsobí nárast pytliactva a trestných činov so strelnou zbraňou, alebo minimálne sťaží ich odhaľovanie. Nemyslím si to. Pretože kto chce pytliačiť, alebo páchať inú trestnú činnosť so zbraňou s tlmičom, ho už dávno má. Ich dostupnosť je až tristne primitívna a zdroje sú nasledujúce:

a) domáca výroba – pre bežného zámočníka je vcelku jednoduché vyrobiť trubku s vnútornými prepážkami a závitom na konci. Nie je to síce žiadny zázrak, ale na pár výstrelov to plne postačuje;
b) čínske servery ponúkajúce tlmiče pod hlavičkou palivových filtrov rôznych úrovní kvality. Od duralu až po titán; https://www.youtube.com/watch?v=i05H-rv6-lk
c) použitie náhradných predmetov, napríklad olejových filtrov, kde závitové prechodky medzi hlavňou a tlmičom sú bežným tovarom; https://www.youtube.com/watch?v=iHJJHrscmBQ

Brániť teda legálnym vlastníkom zbraní túto pomôcku nadobudnúť je vcelku zbytočné a obmedzuje to iba slušných ľudí.

Ako tlmič hluku funguje

Hluk vzniká pri výstrele z troch zdrojov. 1. expanziou plynov horenia prachu na ústí hlavne, 2. treskom, keď strela prekračuje rýchlosť zvuku, 3. chodom mechanizmu zbrane (u automatických zbraní samonabíjacích i samočinných). Tlmič hluku výstrelu znižuje iba hladinu emitovaného zvuku v prvom bode aj to nie na 100%. Streľba s tlmičom nie je vôbec bezhlučná a pre zásadné zníženie hluku výstrelu je dôležitý nielen tlmič, ale predošetkým i typ použitého streliva. Filmy a realita bývajú veľmi vzdialené.

Čo znamená tlmič hluku pre strelca

Z titulu profesie som mal možnosť strieľať tlmičmi na rôznych zbraniach a kalibroch. Od malých plnoautomatických zbraní, až po kaliber 12,7×99. Preto beriem súčasný tlmičový „hype“ posmelený českou legalizáciou skôr ako radosť z novej možnosti. Reálne sa každý bude musieť vysporiadať s nasledujúcimi vecami:

1) použitie a údržba – tlmič na ústí hlavne zvyšuje hmotnosť a mení ťažisko zbrane, čo pri dlhšej streľbe znamená horšiu ovládateľnosť a únavu rúk. Jedna vec je si pre zábavu vystreliť jeden či dva zásobníky, iná je ho používať systematicky pri streľbe. Po pár dňoch streľby to dá každý dolu a bude rád strieľať bez neho. Ak bude môcť. S dlhou zbraňou budete možná riešiť po pár zásobníkoch keď ju spustíte na popruh a horúci tlmič urobí dieru na nohaviciach, prečo geniálny výrobca nedodal aj vonkajšiu izolačný rukáv a pod. Ďalšou vecou je údržba. Po streľbe vyčistiť nielen zbraň ale každú prepážku filtra, vnútornú stranu tubusu… slušne sa tomu hovori oser.
2) nadobudnutie a odladenie – držal som v rukách viac zlých ako dobrých tlmičov. Aj zdanlivo jednoduchý výrobok je veľmi citlivý na konštrukčné nedokonalosti (napríklad použitie kombinácii materiálov s veľmi rozdielnou tepelnou rozťažnoťou), použitý materiál a jeho povrchovú úpravu, výrobné tolerancie. Zabudnite na lacné tlmiče. Tie okrem nízkej životnosti, slabému efektu môžu spôsobiť i poškodenie zbrane (napríklad po uvoľnení). Maloobchodná cena tých kvalitnejších pištoľových bude začínať niekde pri 300 eurách. Ak nemáte hlaveň upravenú na jeho použitie, jej úprava alebo výroba dlhšej so závitom bude stáť ďalšie peniaze. V konečnom dôsledku vás môže stáť tlmič s úpravou zbrane toľko čo samotná nová kvalitná zbraň. Aby malo použitie tlmiča skutočne očakávaný efekt, pre väčšinu zbraní to znamená použitie subsonického streliva. Ktoré býva drahšie. Celý systém zbraň – tlmič – strelivo treba odladiť. To stojí čas a peniaze. Predstava – mám pištoľ, kúpim za stovku tlmič a je vymaľované je ďaleko od reality.
3) možnosť sa môže stať na niektorých strelniciach povinnosťou. pani z hygieny povie že na danej strelnici je hladina max. povoleného hluku vzhľadom na blízku zástavbu rodinných domov toľko a toľko dB, však prostriedky na jeho reguláciu sú legálne dostupné… a už vidím ako si starší pán na jeho CZ83 v hodnote 20 eur s ktorou si chodí občas zastrieľať dáva vyrobiť novú hlaveň a kupuje tlmič. Pretože i toto môže byť scenár o niekoľko rokov, ak sa zákonný rámec a jeho aplikačná prax nebude strážiť.

Na tlmič hluku výstrelu sa teda nedá pozerať ako na nástroj nájomných vrahov, čo býva častý mediálny naratív. Je to len jedna zo streleckých pomôcok, na ktorú sa treba pozerať reálne z oboch strán, vidieť jej plusy i mínusy. Tlmiče sú akousi čerešničkou, samotné strelectvo na Slovensku má podstatne väčšie problémy ktoré treba riešiť. Treba sa na ne pozerať skôr ako na prilbu – pretože ju nosia vojaci a policajti, nebudeme ju používať v civile? No, budeme, aj keď je občas otravná… https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/nejvetsi-tlumic-tank-houfnice.A150804_171536_vojenstvi_mla?

Ing. Ľudovít Miklánek
predseda predstavenstva LT