Tlmiče hluku budú!

Začalo dlhšie avizované medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu novely zákona č. 64/2019 Z. z. o sprístupňovaní strelných zbraní a streliva na civilné použitie na trhu ako aj vykonávacej vyhlášky, ktoré majú upraviť podmienky posudzovania tlmičov hluku výstrelu pri ich sprístupňovaní na civilný trh. Zmena týchto technických predpisov je nevyhnutným krokom k tomu, aby sa tlmiče hluku výstrelu v budúcnosti mohli na našom trhu predávať spotrebiteľom. Následne by sa mal začať legislatívny proces ohľadne tomu zodpovedajúcej novelizácie zákona o strelných zbraniach a strelive. Táto bude skôr alebo neskôr nevyhnutná už aj preto, že včera schválená novela zákona je mimoriadne komplexná a očakávame, že aplikačná prax si vyžiada dodatočné úpravy. MPK končí 23.12.2021 a ODKAZ NA MPK TU. Vzhľadom na udalosti posledných dní a očakávanej debate ktorá sa k nim zrejme v médiách preženie si dovoľujem napísať pár bodov, ktoré by ju mali trocha „uzemniť“

Účel tlmičov hluku výstrelu

Prečo tlmiče? načo je komu vlastne tlmič? Tlmič je súčasť príslušenstva zbrane a vo väčšine štátov kde je povolený (Fínsko, ČR, Slovinsko etc.), je braný ako pomôcka pre ochranu zdravia a životného prostredia. Aká je naša motivácia legalizovať tlmiče hluku výstrelu? Reálne je možné uvažovať o ich použití na:
1) športovú streľbu
2) poľovníctvo
3) zberateľstvo

1) Neexistuje oficiálna medzinárodná športová disciplína strielaná s tlmičom. Pod ŠPORTOVOU streľbou ale treba rozumieť aj rekreačnú streľbu či udržiavanie zručností na strelniciach. Tú „pestuje“ prevažná väčšina vlastníkov strelných zbraní. Na schválených strelniciach. Súčasťou schválenia takejto strelnice je balistický posudok a posúdenie prevádzky hygienou. Jedným z parametrov pri strelnici, ktorá sa nachádza blízko zastavaných území je úroveň emitovaného hluku. Preto sa často stáva, že pre jej použite sú schvaľované zásadné časové obmedzenia (konkrétne dni a hodiny kedy nesmie byť používaná), dokonca sme svedkami, že sa výstavba priblíži k viac ako polstoročie existujúcej strelnici natoľko, že obyvatelia spisujú petícia na jej zrušenie práve kvôli hluku. Tu je práve použitie tlmičov hluku výstrelu jediným riešením. Podobne aj na krytých strelniciach môžu zásadne zvýšiť komfort streľby a prevenciu ochrany pred poškodením sluchu.

2) v rámci POĽOVNÍCTVA sú tlmiče používané ako ochrana životného prostredia. Jedne výstrel z výkonnej pušky sa v lese pri dobrých podmienkach nesie aj na desiatky km. Spoľahlivo vyplaší zver na kilometre ďaleko. Niektoré krajiny majú napríklad povinné použitie tlmiča pri love v prípade ak sa loví v blízkosti obydlí. Podmienky použitia tlmičov na lov však zväčša upravujú príslušné zákony poľovníctve, ktoré definujú povolené spôsoby lovu. Neznamená to teda, že zlegalizovanie tlmičov automaticky znamená ich možnosť použitia pri love. To je otázkou ďalšieho legislatívneho procesu, do ktorého budú zasahovať poľovnícke organizácie a ostatné zainteresované strany ako ministerstvo pôdohodpodárstva či životného prostredia.

3) existuje mnoho historických zbraní, ktorých súčasťou sú tlmiče. Napríklad Sten, Sterling či Welrod a i. Rovnako viem o zbierkach konštrukcií samotných tlmičov. Je to legitímna oblasť ZBERATEĽSTVA, ktorá doteraz patrila výhradne do výnimiek. Mimochodom, B&T vyrába VP-9 čo je zaujímavá zberateľská vec z tejto oblasti.

pokračovanie na strane 2