Recenzia kurzu prvej pomoci v Košiciach

Vážení členovia Legis Telum,

 

Legis Telum – Združenie vlastníkov strelných zbrani, o.z. v spolupráci s najväčšou spoločnosťou v poskytovaní prednemocničnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku Falck a jej dcérskou spoločnosťou Falck Academy spoločnými silami zorganizovali prvé Kurzy prvej pomoci pre členov Legis Telum a širokú verejnosť.

 

 

Oživovanie na „adamovi“  napojenom na počítač, ktorý vyhodnocoval všetky parametre správneho oživovania

 

Kurz prvej pomoci pri poranení strelnou zbraňou v Košiciach sa uskutočnil 23.10.2012 o 17:00. Ja som mal tú česť zúčastniť sa ho ako účastník. Tešil som sa naň aj napriek tomu, že už som kurz prvej pomoci absolvoval v minulosti. Kurz začal Bc. Miro Nagy, hlavný tréner Falck Academy, ako inak  výkričníkom. Všetkým nám to navodilo úsmev na tvári. Prezentácia sa niesla v duchu čísla 112, výkričníkov a jasných jednoduchých príkladov. Nikto z nás tam len tak nesedel a nedriemal, každý bol prirodzeným spôsobom nútený sa zapojiť. Jednoznačne najviac skúseností prejavil najmladší neplánovaný člen kurzu, kamarátov syn. Niekedy som sa pred ním hanbil sám za seba, koľko toho neovládam.

 

Správna pozícia rúk pri nepriamej masáži srdca. Pomer je 30:2 (30 x stlačenie hrudníka a 2 x umelé dýchanie)

 

Asi po hodine a pol, Mira vystriedal jeho žiak a zároveň profesionálny záchranár Mišo Ilavský. Mladý záchranár nám dal poriadne zabrať pri neobyčajne obyčajnej bočnej stabilizovanej polohe, perfektne nasimuloval epileptický záchvat, kde nebol čas pýtať sa čo mám robiť? Jednoducho bol potrebný náš zásah.

 

Zaujímavé bolo použitie automatického externého defibrilátora AED, ktorý je stále viac medializovaný a používaný napríklad mestskými policajtmi či bezpečnostnými službami v nákupných centrách. Pravdaže, bez vysvetľovania. Všetci sme ho videli prvý krát a každý bol okamžite pripravený ho použiť. Jeho obsluha je tak jednoduchá a intuitívna.

 

 

Použitie AED (automatického externého defibrilátora) na figuríne.

 

Každý z nás si z kurzu odniesol všeobecné zásady prvej pomoci (pochopiteľne s výkričníkom), základné životné funkcie, život ohrozujúce stavy a život zachraňujúce úkony. Prvotné a druhotné vyšetrenie, každý z nás to robil automaticky.

 

Možno si niektorí položia otázku, čo má kurz prvej pomoci pri poranení strelnou zbraňou spoločne s kurzom prvej pomoci o ktorom píšem v tomto článku. Spoločné majú v prvom rade krvácanie, ktoré je najdôležitejším bodom druhotného vyšetrenia. Na následky veľkého krvácania, sa človek dostane do šoku, bezvedomia, môže dôjsť k strate vedomia, zástave dýchania a krvného obehu = smrti. A zase sme pri prvej pomoci. Tento kurz nemá za ciel šprtať sa vo fotografiách z márnice. To už nie je o prvej pomoci. Cieľom prvej pomoci je znížiť riziko a dokonca zamedziť tomu, aby sa postrelený do tej márnice dostal. Pravdaže sme si prešli typické poranenie známe pri postrelení do hrude, pneumotorax. Toto poranenie kľudne môže vzniknúť aj bodnutím nožom či ceruzkou v škole. A zas tu je klasická prvá pomoc. Ja som si z tohto kurzu odniesol jednu dôležitú vec. Je jedno kde, kedy a za akých okolností to bude, ja budem vedieť podať prvú pomoc a nebudem o sebe pochybovať.

 

Odmenou za účasť na kurze okrem pocitu dobre vykonanej práce a príjemne stráveného času boli aj dva certifikáty. Jeden udeľuje združenie Legis Telum v súlade s Falck Academy a druhý udeľuje Falck Academy ako právoplatný dokument, ktorý platí všade v civile, napríklad pre potreby zamestnávateľa či do autoškoly. Tento je na ceste do Legis Telum poštou a bude distribuovaný účastníkom kurzu v najbližších dňoch.

 

Súbežne s našim kurzom prebiehal aj v úvode spomenutý kurz v Bratislave. Viedol ho regionálny inštruktor pre Bratislavu Bc. Zdeno Dugas, ktorému sekundoval diplomovaný zdravotnícky záchranár a operátor Ľuboš Bachratý. Po vyhodnotení priebehu oboch nultých kurzov sa zástupcovia združenia Legis Telum rozhodli, že na základe kurzu konaného pod vedením Bc. Miroslava Nagya v Košiciach stanovia sylaby pre všetky nasledujúce kurzy prvej pomoci.

 

Viac fotografií z kurzu konaného v Košiciach nájdete v sekcii Aktivity združenia –> Fotogaléria –> Kurz prvej pomoci alebo priamo TU!

 

 

Alexander Tuba