Mýty o AUTOMATICKÝCH zbraniach

Často sa stretávam s nepochopením názvoslovia i konceptu automatickej zbrane nielen medzi laikmi, ale i u streleckej verejnosti. So snahami politikov zakazovať toto technické prevedenie zbraní sme sa stretli už aj na Slovensku i pred zásahmi EÚ.

terminológia

Automatická zbraň je taká, ktorá vykonáva funkčný cyklus pomocou využitia energie výstrelu, bez nutnosti zásahu operátora. Nie, to neznamená že strieľa dávkou. Automatické zbrane sa delia na dve skupiny:
samočinné / plne automatické / fullauto, teda také, ktoré umožňujú aj automatický výstrel bez zásahu strelca, kde po nabití nového náboja automaticky dochádza k výstrelu;
samonabíjacie / poloautomatické / semiauto, teda také kde je k ďalšiemu výstrelu potrebný zásah obsluhy – spustenie;

Náš zákon umožňuje vlastniť samonabíjacie na ZP s nutnosťou nákupného povolenia pri ich nadobúdaní. Samočinné alebo samonabíjacie ktoré vznikli úpravou zo samočinných len na udelenú výnimku MV SR. Tieto výnimky sú dvoch typov, jednu udeľuje MV, druhá je udelená zákonom automaticky. Ale o tom inokedy.

Realita je taká, že pre väčšinu populácie automat = samočinná zbraň. Tento „nazývací zlozvyk“ má korene v zbraňovej nomenklatúre ZSSR, kde sa ako „автомат“ označovali automatické zbrane bez rozdielu výkonu náboja. Pre bežného človeka teda automat = kalašnikov, špagin… no prostě má kadenci ta-ta-ta-ta a někdy mnohem rychlejší.

mýty

1. Samočinná zbraň musí byť omnoho zložitejšia ako samonabíjacia.

v princípe – jediný rozdiel medzi samonabíjacou a samočinnou zbraňou je spravidla v spúšťovom mechanizme. Samonabíjací mechanizmus musí obsahovať naviac prerušovač. Práve absolútna jednoduchosť plne automatickej zbrane je dôvodom, prečo sú mnohé staré vojenské guľomety a samopaly bez možnosti voľby samonabíjacieho režimu. Možnosť samonabíjacieho režimu či voľby medzi samočinným a samonabíjacím sú už len dodatočné komplikácie a diely mechanizmu naviac. Viď obrázok priložený k statusu s L2A3 Sterling. Fullauto zbraň môže byť vlastne len lešenárska trubka s hlavňou, v ktorej behá kus ocele na pružine. Ak chcete semiauto, musíte naviac vedieť ten kus ocele ešte spoľahlivo zastaviť.

2. Samočinná zbraň nepatrí do rúk civila.

Vzhľadom na bod 1. sa dá povedať, že ich nepriamo v rukách už máme a nič nenasvedčuje tomu, že by nám do rúk nepatrili. Dopad proti opakovačkám na bezpečnosť bez rozdielu. 0,0nič. Samočinný režim býva často nechceným výsledkom a to bez ohľadu na to, či konkrétna zbraň vôbec má možnosť voľby medzi režimami streľby. Napríklad pri preleštení niektorých plôch na spúšťovom mechanizme pištole pri snahe dosiahnuť hladký chod spúšte, prípadne pri ak do zbrane strielajúcej zo zadnej polohy záveru dáte nedostatočne výkonné strelivo ktoré nedokáže záver dostať až na záchyt.

Jediný problém legálne vlastnenej samočinnej zbranej je problém zvládania takejto streľby. U nelafetovaných zbraní vyžaduje prípravu a výcvik strelca, aby tretí a všetky ďalšie výstrely nešli mimo strelnicu. Všetci si pamätáme príbeh civilnej strelnice, ktorú zatvorili práve kvôli streľbám colníkov dávkou z 58čky.

Stretávam sa pravidelne s akousi túžbou niektorých strelcov vlastniť samočinné zbrane. Až dokiaľ si to nevyskúšajú a nemajú túto streľbu financovať 🙂 Potom väčšina zistila, že pokiaľ nejde o nejakú zbierkovú záležitosť nemá pre nich význam ju doma držať za sprísnených podmienok výnimky kvôli režimu ktorý ani nevyužívajú. Počul som aj názor, že samočinný režim je pre civilné zbrane zbytočný a ich zákaz vlastne len predchádza možnému zneužitiu účinnej zbrane a ľudí vlastne o nič neoberá. Dalo by sa o tom polemizovať, v každom prípade sú štáty, ktoré majú práve civilné držanie samočinných zbraní previazané na obranu štátu.

3. Automatické zbrane byt mali byť zakázané úplne.

S odôvodnením možného zneužitia takýchto zbraní, lebo vraj sú „vysoko efektívne“. Dopadlo by to podobne ako s tlmičmi hluku výstrelu. Majú ich už všetci co ich chcú okrem tých čo rešpektujú zákon. Viď bod 2. Okrem toho, že by zákaz automatických zbraní prakticky zlikvidoval niektoré športové disciplíny, naštartoval by parádne čierny trh. Práve medzinárodný čierny trh vyhľadáva a ponúka zväčša pôvodne automatické vojenské zbrane z rôznych konfliktov. U tých dostupný režim streľby nikto nediktuje. Ale o tom, ako prihibícia neodnaučila Ameriku piť sme už hovorili veľakrát. Zákazy problémy neriešia, iba vytvárajú nové.

Vraj automatické pištole vedia strieľať „rýchlo“? Mimochodom, rekord v najrýchlejšom mierenom dvojvýstrele nedrží automatická ale opakovacia zbraň. Revolver.

Tak ako pri autách nezáleži na tom či má 60 alebo 160kw, ide na naftu, benzín, má 2 alebo 5 dverí, ale na tom kto sedí za volantom, aj pri zbraniach skor ako to čo drží záleži na tom kto. Ak raz máte ZP, ste bezúhonný, spoľahlivý a odborne spôsobilý, nevidím dôvod vám diktovať, ci môžte nadobudnúť len dlhú, krátku, alebo riešiť ci to je opakovačka alebo automat. Však to poznáme, nákupné povolenie na „guľovnicu samonabíjaciu“. Možno časom a možno je to aj otázka spôsobu preukazovania odbornej spôsobilosti.

Ing. Ľudovít Miklánek