Pár rád k tlmičom hluku

Od 15. dňa tohto mesiaca bude možné kúpiť tlmič hluku výstrelu na zbraň v SR legálne. Podobne ako v iných štátoch kde došlo k legalizácii tejto možnosti, očakávam prvé mesiace boom nákupov, ktorý časom ustane. Cieľom článku nie je vysvetľovať konštrukciu alebo teóriu. Dovolím si len vzhľadom na skúsenosti s týmto doplnkom zbrane pár rád pre strelcov, ktorí sa do používania tlmičov chcú pustiť a nemajú praktické skúsenosti.

čo je a načo slúži

Tlmič hluku výstrelu je zariadenie, ktoré sa pripevňuje na ústie hlavne zbrane. Slúži na potlačenie hluku výstrelu. Presnejšie iba jedného z jeho zdrojov. Ten pri výstrele môže vzniknúť z troch príčin. Prechodom plynov z hlavne do voľného prostredia na ústí hlavne, sonickým treskom keď strela prekoná rýchlosť zvuku (ak sa nepoužíva subsonické/podzvukové strelivo) a nárazmi mechanizmu (u automatických zbraní). Tlmič slúži na potlačenie hluku z prvého uvedeného zdroja. Dokáže ho zásadne obmedziť, ale v žiadnom prípade nie eliminovať.

smer a intenzita šírenia zvuku od výstrelu „okolo“ strelca

ujasnite si účel jeho kúpy

Podľa zákona je možné ho nadobudnúť za účelom poľovníctva, na športové účely a zberateľstvo. Možnosti povoleného spôsobu lovu by mal do budúcna upraviť zákon o poľovníctve a nadväzujúce vyhlášky.  Pod športovými účelmi sa rozumie i rekreačná streľba. Logicky nebude možné ho nosiť na zbrani na obranu. Prakticky by mal byť administrovaný ako zbraň kategórie B, čiže jeho kúpa bude spojená s nákupným povolením a evidenciou.

Keďže neexistuje žiadna nutnosť tlmič hluku výstrelu používať, väčšina ľudí si ho kúpi pretože túto slobodu/možnosť má. Otázka je, či sa časom nedočkáme napríklad povinnosti jeho použitia pri nariadenom love zveri v intraviláne (známe diviaky na sídliskách) alebo na niektorých strelniciach ku ktorým sa blíži výstavba a hrozí im zatvorenie kvôli vysokej hladine emitovaného zvuku. Dnes je ale tento doplnok úplne dobrovoľnou záležitosťou a budeme robiť všetko preto aby to tak zostalo. Je potrebné si uvedomiť, že jeho vlastníctvo bude spojené s rovnakou zodpovednosťou a poplatkami ako vlastníctvo zbrane kategórie B.

DIY Suppressor :), recoilweb.com

Upozornenie. Prihlásiť bude možné iba tlmiče uvedené na trh v súlade so zákonom č. 64/2019 o sprístupňovaní strelných zbraní a streliva na civilné použitie na trhu. Všetky ostatné zostávajú zbraňou kategórie A, teda zakázané. Ak prídete na políciu s nejakým domácim výrobkom ktorý ste doteraz užívali, nielen že vám ho dodatočne neprihlásia, ale zrejme začnú listovať v Trestnom zákone.

preverte si, či je vaša zbraň vhodná na jeho použitie

Správne upevnenie tlmiča na zbrani je nutné pre jeho spoľahlivé a predovšetkým bezpečné použitie. V princípe sa používajú dva spôsoby upevnenia. Naskrutkovaním na závit a rôzne druhy bajonetových úchytov. Existujú i kombinované riešenia, ktoré umožnia na závit na ústí hlavne naskrutkovať medzikus, ktorý slúži ako bajonetové uchytenie. Napríklad aj vo forme tlmiča plameňa alebo kompenzátora či úsťovej brzdy. Každé takéto uchytenie musí zabezpečovať udržanie súososti tlmiča s osou hlavne a mať dostatočnú pevnosť na namáhanie ktoré vzniká tlakom pri výstrele a enormonom ohreve na ústí hlavne.

hlaveň Glock so závitom pre upevnenie tlmiču

Nie každý závit je vhodný, niektoré rýchloupínania bývajú často funkčné „podmienečne“. Aj u lepších výrobcov tlmičov sa stalo, že po výstrele zo zbrane vyletela nielen strela, ale aj telo tlmiču. Pri neudržaní súososti a zvesení tlmiču vlastnou hmotnosťou (napríklad uvoľnenie po prehriatí) môže dôjsť k zavadeniu strely o prepážky a úplnej deštrukcii tlmiču spojenej s uvoľnením fragmentov do okolia zraneniu osôb v okolí. Skontrolujte si teda či vaša zbraň umožňuje použitie tlmiča. Či má na ústí potrebný prvok na jeho správne uchytenie. Závit s vhodnými parametrami – profil, stúpanie, dĺžku etc. alebo prvok na bajonetové uchytenie. Môže sa stať, že pre použitie tlmiča budete musieť kúpiť novú hlaveň, čo vás posunie pri cene hlavne i kvalitného tlmiča do sféry kúpy úplne novej zbrane.

Vhodnosť streliva na použitie s tlmičom, https://www.thefirearmblog.com

Svoju úlohu pri zvažovaní zohráva aj náboj na ktorý je zbraň komorovaná a dĺžka hlavne. Utlmiť sa dá každý náboj, ale skutočne efektívne to ide len u niektorých. Miektoré náboje, ktoré sú na použite tlmiču vhodnejšie. Je potrebné zvážiť či umožňuje subsonické laborácie. U automatických zbraní zasa záleží, či mechanizmus bude spoľahlivo fungovať pri týchto slabších laboráciach. Dĺžka hlavne zasa ovplyňuje to, aký tlak majú plyny na jej konci keď ju opúšťajú. Dá sa predpokladať že čím je dlhšia, tým bude rozdiel tlakov v tlmiči a na ústí hlavne menší a tým efektívnejšie sa bude dať hluk utlmiť. Všetko záleží od vnútornej balistiky použitého náboja. Napríklad taká AR15 s 12,5“ hlavňou na .223 rem s tlmičom je síce možnosť, ale určite nie optimálna. Zato 8“ v .300 AAC je už iná pesnička pre tlmič.

príklad adaptéru zo závitu na bajonetový H&K 3-Lug systém, www.hbindustries.net

Používajú sa i tlmiče uchytené o telo/rám zbrane a nie priamo o hlaveň. Ide o riešenie ktorého výhodou je absencia úpravy zbrane či závitu na hlavni, nevýhodou mierne znížená efektivita spôsobená netesnosťou medzi hlavňou a tlmičom, trocha väčšie rozmery a hmotnosť.

Fischer development, http://fd-silencer.at/en/ v SR

Celkový stav zbrane. Použitie tlmiča spôsobuje vyššie zaťaženie hlavne i záverového mechanizmu. Predovšetkým u starších či opotrebovaných zbraní je potrebné 2x porozmýšľať, či použitie tlmiča nie je technický i ekonomický nezmysel.

pokračovanie na strane 2