Vývoj cien streliva

Často dostávame otázku, prečo idú ceny streliva stále hore a ako sa budú vyvíjať v dlhodobom horizonte. Príčiny rastu cien sú podľa nás predovšetkým (nie však iba) tri:

1. Vojna na Ukrajine. Väčšina veľkých zbrojoviek prešla na výrobu nábojov pre armády, pretože ako vždy keď sa ukáže problém, začnú sa plánovači obzerať cez rameno ako sú prichystaní. Čiže väčšina malej pechotiny nejde na Ukrajinu ale do skladov armád, ktoré svoje sklady doteraz vypredávali. Zmena výrobného programu je napríklad dôvodom nedostupnosti zápaliek pre čiernoprachárov. Takže si za to EÚ, skôr teda mnohé členské štáty, môžu samy. Znovuobjavenie platnosti „Si vis pacem, para bellum“ nebude lacné.

2. Nárast ceny energií. Výroba munície je energeticky náročná. Nielen plyn, ale predovšetkým elektrina letí cenou do nebies. Skôr ako vojnou u susedov je to výsledkom nemeckého plánovania EÚ v oblasti zdrojov. Európske „poručíme větru dešti“ prekrývané nákupom plynu za dumpingové ceny od krajiny ktorá nič iné nemohla ponúknuť a tým pádom vytvorenie vzájomnej závislosti bez diverzifikácie založenej na serióznej analýze rizík nemohlo inak dopadnúť. Je to podobný príbeh ako ECHA s olovom.

3. Čiastočný rozpad globálneho trhu covidovou krízou vrátane transferu komodít a z toho vyplývajúci nárast cien základných surovín pre výrobu streliva. Cena všetkých vstupných materiálových komodít posledné dva roky zásadne rástla. Ide o otvorený trh a zvýšený dopyt spôsobuje aj rast ceny. Ďalšou vecou zvyšovania nominálnej hodnoty ceny v EÚ je aj postupné oslabovanie meny Euro – vysoká hodnota inflácie, nakoľko komodity sa na svetovom trhu obchodujú v dolároch. Ale to sa vraciame nepriamo zasa k bodu č.1. Pre ilustráciu pridávam graf ceny mede, ktorá je základnou surovinou pre výrobu mosadze.

Na čo sa máme pripraviť ?

Dlho sme ako strelecká komunita v SR ale i v ČR žili na dumpingových cenách streliva. Vypredávanie armádnych skladov – 7,62×39 či 7,62x54R s mäkkým jadrom za 10 centov nezodpovedalo ani časti výrobných nákladov za materiál na výrobu, nieto ešte energie, prácu a rozpočítané fixné náklady. Na väčšine svetových civilných trhov tento typ streliva nie je možné uviesť ani na trh. Tým pádom dopyt po ňom nebol tak vysoký ako po v súčasnosti vyrábanom v rámci pravidiel C.I.P. Bolo ho na naše pomery dosť, cena pod úrovňou výrobných nákladov. Sen spotrebiteľa. Keď sa ceny postupne začali zreálňovať, prišli problémy v USA, ktoré zvýšeným dopytom ich trhu odtrhli ceny od reality zasa opačným smerom. Následne prišiel vojnový konflikt priamo v Európe, ktorý sa ťahá prakticky od roku 2014 a v 2022 zmenil zásadne intenzitu s fatálnymi dopadmi na ceny základných vstupov muničiek. Čo to do budúcna znamená? S najväčšou pravdepodobnosťou:

pokračovanie na ďalšej strane