Ľahká lovecká karabína Krutý

Priatelia.

V závere článku o Zlamovacej športovej pištoli Krutý (článok tu) sme prisľúbili predstavenie loveckej karabíny na náboj typu .300 AAC, postavenej na rovnakom princípe zlamovacej konštrukcie. S potešením Vám teraz predstavujeme túto úpravu “zlamovačky” z dielne puškára Milana Krutého v Malženiciach.

Vývoj karabíny na upravený pištoľový rám, známy z predchádzajúcich zbraní, si vyžiadali strelci, ktorí požadovali puškovú pažbu a zároveň ľahkú, rozložiteľnú zbraň. Samozrejmosťou mal byt dostatočný lovecký výkon náboja a výborné ovládanie zbrane.

Karabína je zatiaľ vyrobená v dvoch verziách. Prvá je na univerzálny náboj .357 Mag., druhá verzia na zaujímavý, pomerne nový a málo známy náboj .300 AAC Blackout.

Náboj .300 AAC ( 7,62x35mm ) je americký náboj, vyvinutý v roku 2011 špeciálne pre použitie v samonabíjacích karabínach typu M4/M16/AR-15 a mal byť výkonovo zrovnateľný so známym sovietskym nábojom 7,62x39mm. V porovnaní balistických parametrov sa .300AAC nakoniec ukázal ako výkonnejší ( 115 gr strela má na ústí 410 mm hlavne 700 m/s, úsťová energia 1800J, dopadovú energiu po 300 m takmer 800J a balistický koeficient 0,300 ). Tieto parametre boli natoľko zaujímavé, že padlo rozhodnutie vyskúšať zlamovačku Krutý, komorovanú na .300 AAC.

Náboj .300 AAC je konštrukčne uspôsobený na použitie v samonabíjacích zbraniach a jeho použitie v ľahkej loveckej zlamovačke, bola veľká puškárska výzva.

Zlamovačka Krutý má v obidvoch verziách 410 mm dlhú hlaveň ( dĺžka hlavne je voliteľná – od 300 do 410 mm ), stúpanie vývrtu 1:8, lišta 12 mm, komfortné pažbenie z amerického orecha s odpruženou botkou a povrchovou úpravou klasickým olejom. V ponuke bude aj odľahčená pažba.

Hmotnosť karabíny je max. 2,2 kg ( bez optiky ), je možné ju jednoducho rozložiť a prenášať v bežnom batohu. Súčasťou zbrane sú ale aj bežné pútka na lovecký remeň. Tiež údržba zbrane je minimálna a jednoduchšia ako u klasických loveckých zbraní.

Presnosť zbrane je pre lovecké použitie testovaná na vzdialenosť 100 m. Nástrelný terč je v priloženej galérii, zbraň a hlaveň boli nové a nestrieľané.

V puškárstve Krutý vznikla na prianie a paralelne s karabínou ešte jedna zaujímavá zbraň – pištoľ s otvorenými mieridlami, na náboj 9 mm Luger, pričom vynikajúce výsledky na strelnici s nábojom Luger prekvapili aj odborníkov. A o tejto pištoli bude možno ďalší článok na Legis Telum.

I. V.