Eurovoľby 2019

Blíži sa termín volieb poslancov do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia 25. mája 2019 v sobotu od 7:00 do 22:00. Postup voľby a zoznam kandidátov nájdete napríklad TU. Vzhľadom na túto skutočnosť sa nám množia v korešpondencii otázky koho voliť, či niekoho odporúčame a pod. Týmto by sme vám chceli vysvetliť, prečo žiadny zoznam podporovaných kandidátov nevznikol.

LT je o.z. ktorého cieľom je ochrana práv občanov SR (viď stanovy). Nevyvíjame politickú činnosť ani ju nepodporujeme. Lobing smerom k politickým a štátnym orgánom ktorý robíme je založený na právnej a technickej odbornosti. Ako v samotnom združení tak v jeho vedení je pluralita politických názorov zľava doprava (a naopak) a pre činnosť samotnú je to pozitívum.

Naša práca aj v EP nám ukázala, že je veľmi dôležité akých volených zástupcov v tejto inštitúcii budeme mať. Ich celková sila v rámci hlasovania je síce zanedbateľná, ale mnoho dokázali prácou v komisiách a jednotlivých frakciách. Dokonca aj zásadne ovplyvniť dokument akým je práve smernica o zbraniach. Nebyť niektorých slovenských europoslancov a ľudí zo Stáleho zastúpenia SR pri EÚ jej znenie by dnes bolo pre väčšinu slovenských vlastníkov likvidačné.

Opäť sa potvrdilo, že „stranícky kľúč“ nefunguje. Ak niekto pomohol, vždy to bolo na osobnej báze. Na prístupe konkrétneho človeka ktorý bol súčasťou nejakej strany, orgánu a pod. Jeho konanie viedol osobný postoj. A naopak mnohokrát ľudia, ktorí navonok deklarovali pozitívny prístup k právam občanov narobili viac škody ako osohu. Ako/koho teda voliť?  Je potrebné vnímať nasledujúce:

  • Či vami vybratý kandidát skutočne rozumie oblasti vlastníctva zbraní. Napríklad: Má ZP? Zaujímala ho táto oblasť už predtým? – veľa kandidátov si uvedomuje, že vlastníkov zbraní sú státisíce a týmto môžu osloviť veľkú skupinu potenciálnych voličov. Keď sa ich ale začnete pýtať bližšie, často zistíte že o tom nič nevedia.
  • Komplexný program kandidáta. Život je komplikovaný a netočí sa len okolo zbraní. Súčasťou práce v pléne EP rozhodovanie sa o množstve otázok z oblasti ekonomiky, zahraničnej politiky, cestnej dopravy a pod. Skutočne dobrý kandidát má síce jednu ťažiskovú tému (ktorou môžu byť aj zbrane), ale mal by mať aj všeobecný prehľad.
  • Strom poznáte po ovocí. Dohľadajte si či a ako pôsobil kandidát v tejto oblasti za posledné roky. Častokrát prídete na to, že za práva vlastníkov sa ide „bit“ osoba, ktorá hlasovala za ich obmedzenie. Že s „diktátom únie“ ide bojovať človek ktorý hlasoval za Lisabonskú zmluvu, či za dotácie ten ktorý hovoril že ich treba zrušiť. Rovnako by program mal mať pozitívny rámec, teda nie len proti čomu je, ale hlavne čo chce rozvíjať.

Aká je teda rada nášho združenia do najbližších volieb?

1.    Pozorne VYBERAJTE
2.    VOĽTE
3.    KONTROLUJTE čo po zvolení politik robí
4.    Ak to nie je v súlade s tým sľuboval JASNE MU TO DAJTE VEDIEŤ.

Iná cesta k tomu, aby volení zástupcovia chránili naše záujmy neexistuje. A pamätajte na pravidlo: Neznamená že má pravdu a viac robí ten kto viac kričí. Ergo čím viacej billboardov a reklamy, tým treba byť obozretnejší.

Ing. Ľudovít Miklánek – podpredseda združenia