Tričká ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Legis Telum – združenie vlastníkov strelných zbraní opäť pripravilo pre svojich členov, ale aj širokú verejnosť, možnosť zakúpiť si tričká s motívom spartskej helmy a výrokom kráľa Leonida I., ktorý je práve v týchto pohnutých časoch poznačených snažením EK o naše slobody a majetok, veľmi príhodný.

Krátky exkurz do histórie

Na prednej strane nájdete citát spartského kráľa Leonida I. – „μολὼν λαβέ“ „molṑn labé“. V bitke pri Termopylách roku 480 pred Kristom takto odpovedal perzskému vládcovi Xerxesovi I. Perzská armáda počítajúca odhadom do 300.000 mužov vyzvala Sparťanov v počte približne 2000 mužov, aby odovzdali svoje zbrane a vzdali sa. Lakonickou odpoveďou bolo „Poď a zober si ich!“. Dodnes je tento výrok používaný ako klasický prejav vzdoru.

Molon Labe v súčasnosti

Molon labe bolo používané viacerými neskoršími vojenskými hodnostármi a štátnikmi ako prejav odhodlania armády alebo národa nevzdať sa. Motto „ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ“ sa nachádza aj napr. na embléme 1. armádneho zboru Gréckej armády, druhej cyperskej pechotnej divízie ale aj amerického centrálneho velenia zvláštnych operácii. Výraz “Come and take it” (príďte a zoberte si to) bol aj sloganom Texaskej revolúcie.

V USA je možné počuť frázu “Molon Labe” hlavne od zástancov práva na držanie a nosenie zbrane, teda druhého dodatku k ústave Spojených štátov. Slovné spojenie sa dostalo do povedomia aj vďaka internetu na konci 90 rokov. V tomto kontexte vyjadruje silné presvedčenie jednotlivca v prirodzené právo na držanie zbraní a odhodlanie nevzdať sa ich a neodovzdať ich ani štátnej autorite.

V súčasnej dobe je naše občianske združenie aktívnejšie ako kedykoľvek predtým, za práva nás všetkých bojuje na domácom, ale aj zahraničnom fronte v Bruseli. Táto činnosť je spojená s nemalými časovými aj finančnými nákladmi, preto sme sa rozhodli tričká poskytnúť za sumu – 15 Eur.  Kúpou trička podporíte naše aktivity a zaistíte jeho propagáciu vo svojom okolí.

Za 15,- € dostanete 150 g tričko so sieťotlačou. Tričká sú vo veľkostiach M, L, XL a XXL (rozmery veľkostí v cm).

V prípade záujmu nás kontaktujte na info@legistelum.sk a uveďte počet, veľkosť a adresu pre doručenie. Objednávky budú v závislosti od počtu objednaných tričiek odosielané poštou v dvojtýždňových intervaloch. Samozrejme väčšie počty jednorazovo majú pri vybavovaní prednosť.

Aktualizácia: V súčasnosti sú všetky zásoby predmetných tričiek vypredané. V prípade, že sa rozhodneme tento produkt znovu zadať do výroby budeme Vás informovať novým článkom na ktorý vložíme odkaz i na túto stránku.