Stretnutie na strelnici Fraňo

Je tomu presne mesiac, odkedy sa už po druhý raz stretli priaznivci strelných zbraní, tentokrát na strelnici Fraňo v Nitre. Hneď na začiatok musím povedať, že akcia dopadla skvele, čo bolo vidieť aj z dotazníkov, ktoré boli rozdané medzi účastníkmi. Vstupné na akciu (10 eur) mi prišlo symbolické, ak rátam že okrem prenajatia komplet priestorov budovy (predajňa, jedáleň, salónik a asi najmodernejšia krytá strelnica na Slovensku) v ňom bol započítaný aj vynikajúci guláš a 40 nábojov 9 luger, ktoré dostal každý zo súťažiacich.

 

 

 

Organizačnému tímu sa opäť darilo a už pri vchode sa rozdávali štuple s logom združenia pre tých, ktorí si zabudli ochranu sluchu. To bolo nanajvýš vhodné, pretože kombinácia krytej strelnice a niektorých extrémnych kalibrov dávali ušným bubienkom poriadne zabrať.

 

 

stretniue Legis Telum FraňoVýber zbraní, z ktorých sa nedá len tak streliť, bol tiež fantastický. Pre milovníkov klasiky to bola napríklad P08 či Mauser C96 zo súkromnej zbierky pána Fraňa. Kto radšej drží zbraň oboma rukami, tomu bol k dispozícii samopal Thompson či nemecký samopal MP 40. Tých, ktorí holdujú veľkej rane, potešil legendárny Desert Eagle v kalibri .50 AE, či jednočinný revolver Freedom Arms v kalibri 454 Casull. Grand Power sa predviehol niekoľkými pištoľami, z ktorých bola prítomná aj verzia K105 strieľajúca dávkou, nová GP45 v kalibri 45 ACP, či model Whisper v kalibri 9 luger, vybavený tlmičom. Ani chlapi z Kolarmsu nesklamali a ich vytunené vzor 58 v rôznych prevedeniach išli z ruky do ruky. A ak by sa niekomu zdalo, že krytá strelnica sa nehodí na streľbu z dlhých zbraní, tak treba poznamenať, že na všetkých stavoch sa dá strieľať až na vzdialenosť 50 metrov, na dvoch dokonca až na 100 metrov.

 

 

 

Fraňo múzemuKeďže ľudí bolo dosť, tak nemohli byť všetci naraz na jednom mieste a preto simultánne prebiehalo niekoľko akcií, niektorí jedli na poschodí chutný guláš, iní dolu na strelnici skúšali a zbrane a súťažili v mierenke, ďalší sa rozprávali vo vstupnej hale a ďalší chodili v rámci menších skupín s pánom Fraňom starším po jeho súkromnom múzeu, ktoré obsahovalo kúsky, vzbudzujúce závisť (nedá sa to všetok vymenovať, pozrite link na fotogalériu).

 

 

 

 

 

 

Legis Telum účastníciPri súťaži sa ešte pristavím. Súťažilo sa na dvoch stavoch, na každom boli dve pištole a jeden terč s dvoma bodmi, na ktoré sa strieľalo (10 bodová kružnica). Na prvom stave bola pištoľ S&W MP9 a Sig Sauer SP2022, na stave druhom to bola CZ 75 D compact a Norinco 1911 v kalibri 9 luger. Keďže Norinco sa časom pokazilo, tak mnohí museli na druhom stave dostrieľať oba body s CZtou.

 

S každej zbrane sa strieľalo 10 nábojov, terče sa podpísali a následne odovzdali dievčatám, ktoré počítali body. Určite treba pochváliť chalanov, ktorí sa dobrovoľne prihlásili, že budú robiť dozor na stavoch. Šano a Tomáš sa za celú súťaž neposadili, dávali pozor, pomáhali súťažiacim ak sa vyskytli nejasnosti a hlavne nemohli si akciu užiť až tak ako ostatní. Chalani vďaka. Síce sa súťaže nezúčastnili všetci prítomní, napriek tomu bol jej výsledok prekvapením, pretože spoločne s Lukášom Mrkvom som na prvom mieste skončil práve ja (medzi inými som vyhral aj možnosť napísať tento článok).

 

Mnohí si ale za celý čas nevystrelili ani raz a aj tak sa im páčilo a to z jednoduchého dôvodu. Tieto akcie sú predovšetkým o ľuďoch, o možnosti sa porozprávať s podobne zmýšľajúcimi a navzájom si vymeniť názory a skúsenosti.

 

Záverom treba len poďakovať celému organizačnému tímu, kolegom z Lexu, že nás tiež prišli morálne podporiť svojou prítomnosťou a vyjadriť presvedčenie, že nasledujúca LT akcia dopadne rovnako dobre.

 

DM – zúčastnený člen LT

 

Google+ galéria

 

Facebook galéria.