Streľba na verejnosti – debata

Asi väčšina strelcov zachytila informáciu o udalostiach v Ostrave. Útočník zastrelil 6 osob a 3 zranil. Jeden zo zranených stále bojuje o život. Mnoho ľudí stratilo blízkych, deti rodičov. Neospravedlniteľná nespravodlivosť.

Vrah strieľal nelegálnou CZ75 v kalibri 9luger. Viac o zbrani a jej pôvode zatiaľ nevieme. Mal pri sebe viac zásobníkov. Samozrejme sa začali debaty o zbraniach. Prečo a odkiaľ mal zbraň, či je legálne vlastníctvo dobre, čo by bolo keby v tej čakárni mal niekto iný zbraň na obranu, či má byť zbraní medzi ľudmi viac alebo menej. Niektorí si spomenuli na Uherský Brod, iní zasa na Devínsku. Jedni by chceli zbrane zakazovať, iní naopak. Do týchto debát sme sa zapojili i mi so snahou odborného pohľadu na vec v televízii TA3

Myslím že táto téma už dávno prestala byt o zbraniach a zákazoch. Nelegálne zbrane sú zakázané. Vraždiť je zakázane. Problémom naséšej spoločnosti nie je nedostatok zákazov ale nevšímavosť a ignorácia ľudí z blízkeho okolia. Harmanove problémy ignorovalo okolie a úrady dovtedy až sa dostal za hranu znesiteľného. Uherský Brod i Ostrava – ľudia, ktorí dlhodobo vykazovali vážne psychické problémy, ktoré okolie registrovalo. A to je tak všetko. Človek sa len tak nezoberie strieľať iných ludi pretože vlastni zbraň. Je to isté vygradovanie problému mysle.

Dnes vyskakujú články – mesiac nebol v práci, šéfovi sa zdal divný, človeku ktorý si s ním dopisoval o rakovine sa zdal divný… odrazu sa vynárajú ľudia ktorí mali jasné signály. Žijeme v dobe ktorá skúša výdrž našej psychiky. Tam kde sme si ako ľudia pomáhali dnes vládne individualizmus. Keď niekomu “rupne v bedni” prostriedok na vykonanie zlého si nájde. Keď sa nedostane k zbrani tak si nájde benzín, kamión alebo vrece dusíkatého hnojiva. Alebo zájde do kuchyne po nôž. Ako predchádzať podobným hrozným veciam? Začat si lepšie všimať ľudí okolo, ktorí možná potrebujú pomoc. Keď zavriete dvere kancelárie alebo aplikáciu Messenger svet sa nezastaví. A zákazy vás neochránia.

lm

P.S : Toto nie je v žiadnom prípade zľahčovanie viny vraha. Len v tom mediálnom ošiali “minúta po minúte” a nekonečných vyjadreniach politikov k veciam a miestam kde nemajú čo zavadzať polícii, požiarnikom a záchranárom sa akosi zabúda, ze naša spoločnosť prestáva riešiť príčiny a venuje sa hlavne podrobnému opisu, ideálne fotodokumentáciou z miesta činu…