Nebezpečné zbrane len pre “preverených”

Na webe ministerstva vnútra sa po dlhej dobe od platnosti novely (a krátko pred skončením zákonom stanovenej lehoty) konečne objavil zoznam zbraní, ktoré sa môžu zaradiť do kategórie B podľa § 5 ods. 1  písm. f) zákona č. 190/2003 Z.z. Ide o zbrane, ktoré posledná novela nazvala “konštrukčne odvodenými” od samočinných.

 

Download >>> http://www.minv.sk/?zbrane-a-strelivo&subor=139717

 

Tento zoznam je zvláštny minimálne dvomi vecami:

 

– Odvoláva sa na bežný komerčný web niekde v Rusku. Je fajn, že pracovníci MV SR a PPZ SR sledujú problematiku a poznajú aj weby v iných štátoch. Web je to medzi streleckou verejnosťou známy a možno povedať, že kvalitný. Ale odkazovať držiteľov ZP (a ide tu o potenciálny právny dopad zaradenia či nezaradenia konkrétnej zbrane) na komerčný web, na ktorom správnosť informácii nie je ničím a nikým autorizovaná, vlastníci webu ju môžu kedykoľvek zmeniť je, povedzme to slušne, nezodpovedné. Nezodpovedné voči občanovi, ktorému za nesplnenie požiadaviek zákona hrozia priame sankcie.

 

– Obsahuje predovšetkým klony útočných pušiek a samopalov, teda prevažne vojenských zbraní. Kde sú rôzne poľovnícke a iné samonabíjacie pušky? Ak bolo úmyslom vymenovať zbrane, ktoré je možno prerobiť na samočinné, tak by tam museli byť vymenované všetky samonabíjacie, pretože z princípu funkcie je možné upraviť každú. Vznikol teda akýsi zoznam politicky nekorektných zbraní.

Ako môže teda vyzerať realita? Napríklad: 40 ročný majiteľ samonabíjacej CZ 858 strieľajúci bežné FMJ strely stredného balistického výkonu iba na odsúhlasených strelniciach musí pravidelne absolvovať psychotesty, pretože je považovaný za “nebezpečnejšieho” a jeho zbraň za “zlú” a napríklad 70 ročný strelec zo samonabíjacej guľovnice Browning BAR kalibru .308win, používajúci strely Nosler Partition s vyššou ranivosťou pohybujúci sa po revíre psychotest nepotrebuje, pretože je vzhľadom na vek a politicky korektnú zbraň zrejme úplne neškodný. Toľko realita zákona. Blahoželám zákonodarcovi, všetci sa určite cítime bezpečnejšie.

Stále viacej vidieť, že za novelizáciami zákonov nie je možné hľadať logiku a tobôž nie spravodlivosť. V prípade tejto poslednej novelizácie sa znova dokázalo, že ide iba o ďalšie administratívne prekážky tomu, aby si bezúhonný občan mohol zaobstarať zbraň, ktorú si vyberie. A aby sa podporil biznis pre skupiny, ktoré dokážu meniť zákony. Znova sa chystá novela vyhlášky o psychickej spôsobilosti. Výnosy psychológov zrejme nie sú také aké očakávali.

Budú voľby. Dúfam, že každý kto má v dokladoch založený ZP si spomenie na vyjadrenia jednotlivých politikov. Ktorí a ako si na nás naháňali skalpy, označovali nás za psychopatov, potenciálnych masových vrahov a čo z toho vzišlo. Žiadna zmena k zvýšeniu bezpečnosti, iba nová byrokracia, nové papiere, zoznamy, poplatky. Ich PR vyjadrenia totižto dopadajú na všetkých. Ako na čas a peňaženky držiteľov ZP, tak aj na pracovníkov evidencií zbraní a streliva, ktorí mali skutočne hektickú dobu. Otázka je, čo nás čaká. Je to z časti aj na tom, čo si zvolíme.

Nedovoľme samozvaným spasiteľom sveta naháňať si na nás politické body. Zbrane do politiky a politika do zbraní nepatrí. Tento zoznam je to jasným príkladom.

 

Ľudovít Miklánek, predseda predstavenstva LT