Lineárny kompenzátor. Iba?

Kompenzátory nie sú u nás určite novinkou. Podľa zákona 190/2003 Z.z. o strelných zbraniach a strelive sú bežným doplnkom zbrane, na ktorý sa nevzťahuje povoľovacia ani evidenčná povinnosť. Úlohou úsťových zariadení je vo všeobecnosti ovplyvňovať plyny prúdiace z ústia hlavne, meniť ich charakteristiky a prípadne využívať ich energiu v prospech strelca. Do tejto kategórie partia úsťové brzdy spätného rázu, kompenzátory zdvihu zbrane a pod.

Úlohou lineárneho kompenzátora je modulovať plyny vytekajúcie z ústia hlavne tak, aby svojim efektom – predovšetkým zábleskom a tlakovou vlnou ovplyvňovali samotného strelca a jeho okolie čo najmenej. Teda robiť streľbu zo zbrane „príjemnejšou/horšie odhaliteľnou“ z pohľadu polohy strelca, jeho strán a za strelcom. Zjednodušene, usmerniť plyny predovšetkým do smeru streľby zbrane a zmenšiť ich rozptyl do strán.

Na slovenských strelniciach sa začali objavovať lineárne kompenzátory s vnútorným vloženým segmentom (viď obrázok). Prevažne ide o individuálne nakupované výrobky z ČR. Niektorí ho považujú dokonca za čiastočnú náhradu tlmiča hluku výstrelu s tým, že ešte dodajú ako dobre „obišli systém“. Množia sa nám otázky, či je jeho nadobudnutie v SR legálne a čo to teda vlastne je. Odpoveď je v dvoch rovinách:

1. de facto: To že niečo počujete menej neznamená že je to tichšie. Technicky vzaté, ide o lineárny kompenzátor s vnútorným otvoreným segmentom, ktorý tvorí neuzavretú komoru. Teda nie ako pri tlmičoch hluku výstrelu, kde je/sú komora/y uzavretá/é, práve pre čo najefektívnejšie spomalenie plynov a tým utlmeniu hluku výstrelu. Otázka je miera utlmenia zvuku, respektíve jeho vnímania. Keďže lineárny kompenzátor plyny moduluje, ovplyvňuje teda aj tlak nimi vznikajúci, čo môže mať vplyv ako na veľkosť hluku samotného, tak predovšetkým na smery jeho šírenia. Inak povedané, to že po použití tohto zariadenia z polohy strelca vnímate menší hluk neznamená, že hluk sa ako merateľná fyzikálna veličina zmenšil. Môže to znamenať, že sa iba šíri inak. Na obrázku nižšie je zobrazený príklad šírenia zvuku z ústia hlavne od výstrelu dlhej zbrane bez použitia tlmiča či kompenzátora.

I keby lineárny kompenzátor dokázal čiastočne spomaliť vytejakúce plyny, nie je sa možné baviť o utlmení zvuku ako primárnej funkcii a už vôbec nie o relevantnej účinnosti. Zmenu hodnôt spôsobenú konkrétnym výrobkom je možné deklarovať jedine meraním – vykonaným skúšky podľa presne definovaných kritérií. V riadenom prostredí, kalibrovanými meradlami a postupom ktorý zabezpečí opakovateľnosť výsledkov. O podobnom postupe hovorí napr. starý armádny predpis pre testovanie zbraní TPVD-637-81, skúška č.41 – meraní akustického tlaku a hluku pri výstrele. Tiež pracuje so skutočnosťou, že tlak a hluk pred ústím je odlišný od toho v mieste zvukovodu strelca (viď obrázok nižšie). Mimochodom, s podobne koncipovanými kompenzátormi sa dá stretnúť aj na niektorých starších húfniciach či kanónoch . Ich úlohou nebolo tlmeniu hluku výstrelu ale ochrana vlastnej obsluhy od tlaku z výstrelu zväčša krátkej hlavne.

2. de iure: Právny pohľad sa žiaľ neodvíja vždy od technickej definície zariadenia, ale od tej v zákone. Tu sa dostávame na neistú pôdu, či takto skonštruované a fungujúce zariadenie nemôže podľa nášho zákona spadať do kategórie tlmiča hluku výstrelu a teda pod povoľovaciu a evidenčnú povinnosť. Dnes vlastne iba vieme, že nevieme. Neexistuje žiadne znalecké posúdenie alebo oficiálne zakategorizovanie tohto produktu podľa nášho zákona relevantnou osobou alebo orgánom. Aj definíciu v zákone – „tlmičom hluku výstrelu sa rozumie zariadenie na obmedzenie úsťového hluku“ možno chápať rôzne. Obmedziť znamená iba znížiť, alebo aj ohraničiť? (viď krátky slovník slovenského jazyka).

Argumentácia že v ČR je to lineárny kompenzátor nie je právne relevantná. Český zbraňový zákon je odlišný v rámci kategorizácie i samotnej definície. Tiež oblasť skúšok či hodnotení autorizovaných osôb v rámci tlmičov hluku výstrelu či úsťových zariadení nie sú súčasťou medzinárodných harmonizovaných predpisov C.I.P. Jednoducho, ten istý výrobok môže byť v ČR na voľno a v SR zakázaný alebo naopak.

je to teda legálne?

Odpoveď je: nikto dnes nevie, bude sa to posudzovať neskôr a individuálne pre každý podobný výrobok. Rozhodne dodatočne ministerstvo na základe posudku KEU. Áno, neznie to ako veľká právna istota. Nikto o zakategorizovanie takto skonštruovaného lineárneho kompenzátoru nepožiadal. Nie je to dodnes de facto ani de iure tlmič hluku výstrelu. Problém môže nastať ak:
a) požiada nejaký licencovaný subjekt o kategorizáciu v prípade že ho bude chcieť uviesť na náš trh v ´rámci predaja a orgány zhodnotia po skúmaní dodanej vzorky že ide o tlmič.
b) pôjde zbraň osadená týmto zariadením napr. v rámci činnosti OČTK, alebo kľudne aj po kontrole niekde na strelnici na expertízu a znalec zhodnotí, že ide o tlmič hluku výstrelu, ktorý nebol nadobudnutý legálne (v rámci povoľovacieho a evidenčného konania).

Tým pádom môže nastať situácia, že vlastník tohto zariadenia bude mať zo dňa na deň de iure nelegálny doplnok zbrane. Plynú z toho samozrejme vážne dôsledky pre držanie ZP. Dodatočná legalizácia už nebude mimo amnestiu možná. Toto riziko je teda na zvážení každého vlastníka. Ak ho doma máte sledujte situáciu aby ste sa vedeli zariadiť. Uvedomte si, že aj kontrola políciou na strelnici môže pre vás znamenať potenciálne problém. (poznámka: po vyskrutkovaní vnútorného segmentu nie je pochýb o tom že ide o klasický lineárny kompenzátor)

Verím, že jedného dňa po niektorej z ďalších noviel nebude potrebné podobné akademické debaty na strelniciach riešiť, pretože tlmiče hluku výstrelu budú zakategorizované tam kam patria. Medzi spotrebný materiál nadobúdateľný bez povolení a evidencií, podobne ako je tomu napríklad vo Fínsku, Slovinsku či Poľsku. Dovtedy je potrebná zo strany držiteľov ZP opatrnosť.

Ing. Ľudovít Miklánek, predseda predstavenstva LT