Ďalšie skvelé LT stretnutie za nami!

V prvú jarnú sobotu, 22.3.2014, sa na strelnici Fraňo v Nitre uskutočnilo už štvrté stretnutie členov, partnerov a pozvaných hostí združenia Legis Telum (z toho druhý krát, opäť po roku, na tomto mieste).  Zdá sa, že z týchto stretnutí sa definitívne stáva pravidelná záležitosť, čo je určite pozitívne z viacerých hľadísk. Je dôležité aj takýmto spôsobom budovať silnú streleckú komunitu. Tak, ako pripomenul predseda združenia, Ľudovít Miklánek, vo svojom úvodnom príhovore, také právo vlastniť a používať strelné zbrane pre šport, lov či sebaobranu ako máme my na Slovensku nie je v Európe zďaleka samozrejmosťou. V dohľadnej dobe môžeme očakávať na európskej úrovni tlak na ďalšie postupné obmedzovanie týchto našich práv a hlas silnej komunity dožadujúcej sa zachovania svojich práv bude dôležitý. Okrem toho sa vďaka týmto stretnutiam môžu naši členovia stretnúť a porozprávať s ľuďmi podobného zmýšľania, prezrieť si a zakúpiť produkty vystavujúcich partnerov a vyskúšať rôzne menej obvyklé, často až exotické zbrane.

 

Fraňo strelnicaInak tomu nebolo ani uplynulú sobotu. Už okolo 9:15 začali prichádzať prví účastníci. V priebehu nasledujúcej hodiny prišlo takmer 110 členov, partnerov a predstaviteľov združenia Legis Telum, čim sme celkom výrazne prekročili minuloročný počet účastníkov stretnutia na tejto strelnici. Akcia sa oficiálne začala o 10:15 príhovorom predsedu združenia a organizačného tímu. Ako už bolo spomenuté, predseda pripomenul vzácnosť a krehkosť našich práv na vlastnenie zbraní a spomenul niektoré konkrétne hrozby, ktoré pravdepodobne budú tieto naše práva v blízkej budúcnosti ohrozovať. Po rýchlom zopakovaní bezpečnostných pravidiel už nasledovala „voľná zábava“.

 

Fraňo strelnica

Účastníci mali k dispozícii všetkých 10 streleckých stavov s možnosťou streľby do 50 metrov. Mohli si zastrieľať z vlastných zbraní, požičať si niektoré zbrane z ponuky predajne Fraňo a samozrejme popožičiavať si vlastné zbrane medzi sebou. Okrem toho svoje pištole, vrátane najnovších modelov priniesol Grand Power a svoje zbrane predviedol tiež pán puškár Balko. Medzi najzaujímavejšie zbrane, ktoré si mohli účastníci vyskúšať patrili samonabíjacie verzie Steyr Aug, Heckler & Koch MP5, rôzne verzie úpravy samopalu Vz. 58 na náboj 9mm Luger a .223 Remington/5.56 NATO (od p. Balka) a mnohé iné.

O dvanástej sa začal podávať v jedálni na hornom poschodí guláš, na ktorý som zachytil iba slová chvály. Do pol druhej sa postupne všetci najedli, dali si kávu a pokračovalo sa v podobnom duchu ako doobeda. Poobede ale pribudla možnosť prezrieť si veľmi bohatú súkromnú zbierku zbraní p. Fraňa.

Fraňo strelnica

 

Fraňo strelnicaSte to práve vy, členovia Legis Telum, ktorí už opakovane vytvárajú na týchto akciách pohodovú a priateľskú atmosféru, vďaka ktorej sme všetci mohli aj tento krát stráviť príjemnú sobotu v spoločnosti skvelých ľudí, pri svojej (pre mnohých z nás najväčšej) záľube, za čo vám veľmi pekne ďakujeme. Ešte väčšie poďakovanie patrí tým, ktorí sa rozhodli využiť možnosť dobrovoľne prispieť na fungovanie združenia. Vďaka vašim príspevkom budeme môcť aspoň čiastočne kompenzovať výpadok na príjmoch z 2% z daní. Ja osobne chcem poďakovať tým aktívnym členom LT, ktorí mi akokoľvek pomohli pri organizačnej príprave akcie. Boli to najmä Dano M., Jaro B. , Ľudo M. a Roman F. (abecedné poradie).
Špeciálne poďakovanie patrí Fraňovcom za to, že nám opäť veľmi ochotne poskytli svoje priestory, pripravili skvelé občerstvenie, zabezpečili veľmi príjemnú obsluhu počas obeda a tým veľmi pomohli bezproblémovému priebehu celej akcie.
Verím, že sa uvidíme opäť na letnej akcii.

Peter P – člen LT