Americká justícia na slovenský spôsob

V tomto roku sa v New Jersey stali dva prípady, ktoré spolu síce priamo nesúvisia no napriek tomu v amerických médiach a na sociálnych sieťach relatívne silne rezonujú.
Na jednej strane máme prípad domáceho násilia. Manžel, profesionálny hráč amerického futbalu Ray Rice, 27 rokov, 173cm a 93kg svalov, dal vo výťahu KO svojej manželke.

 

Na druhej strane máme prípad Shaneen Allen, obyvateľky štátu Pensylvánia, ktorá bola v New Jersey zastavená za porušenie dopravných predpisov. Pri kontrole oznámila policajtovi, že má u seba zbraň, ktorú v Pensylvánií legálne vlastnila a mala povolenie na jej skryté nosenie. Bohužial, New Jersey je jedným z 25 ktoré recipročne neakceptujú Pensylvánské CCW (vlastne daný štát žiadnu reciprocitu nepozná), na rozdieľ od ďalších 32, ktoré toto povolenie rešpektujú.

 

(zdroj: http://www.usacarry.com/concealed_carry_permit_reciprocity_maps.html).
Potiaľto by tieto dva prípady neboli absolútne ničím prepojené a každý z nich by si žil svojim vlastným životom. Až kým sa nedostali na stôl tomu istému prokurátorovi. A teraz to začína byť zaujímavé.

 

Po tom čo bol Ray Rice obvinný z napadnutia a hrozilo mu 3 až 5 ročné väzenie spolu s pokutou 15 000$ sa prokurátor rozhodol, že keďže ide o jeho prvé porušenie zákona, bude mu umožnené využiť program štátu New Jersey (http://www.judiciary.state.nj.us/criminal/crpti.htm) takže nepôjde do väzenia.
V prípade Shaneen Allen, kde ide tiež o prvé porušenie zákona, však ten istý prokurátor túto možnosť zamietol a tak tejto žene hrozí väzenie, pričom minimálna trestná sadzba je 3 a pol roka. Má však aspoň dve malé nádeje:

 

  • v jej prospech možno zasiahne guvernér NJ Chris Christie (aj keď je otázne v akom rozsahu vôbec môže zasiahnuť)
  • že v porote bude mať 12 normálnych ludí ktorý nepošlú na 3 a pol roka za mreže matku dvoch detí za to, že dôverovala polícií

V každom prípade, kým človek ktorý neváhal použiť násilie bude veselo behať po slobode (snád jediným zadosťučinením budiž fakt že Ray Rice bol vyhodený zo svojho tímu a suspendovaný NFL), žena ktorá nikomu neublížila môže stráviť 3 roky vo väzení a mať zničený celý život.  Pričom čo sa stane s jej deťmi je tiež otázne.

V konečnom dôsledku ide o rozsudok nepochopiteľný, keď štátny zástupca rozhodol, že fyzické napadnutie je z jeho pohľadu menej závažný čin ako uplne obyčajný omyl celkom obyčajného človeka, kde neexistuje žiadna obeť … snád okrem samotnej “páchateľky”. Môžeme sa pýtať prečo, osobne som toho názoru, že rozhodli jeho politické názory – vlastniť strelnú zbran je skrátka zlé a treba využiť každú šancu. Aj keby to malo znamenať že spravodlivosť a zdravý rozum budú potlačené do úzadia.

Zdroje:
http://www.huffingtonpost.com/2014/08/07/shaneen-allen_n_5659383.html
http://www.pressofatlanticcity.com/news/breaking/ray-rice-accepted-into-pretrial-intervention-program
http://en.wikipedia.org/wiki/Ray_Rice
VZ – člen LT