Je to už skoro mesiac, čo sa zišli milovníci strelných zbraní na prvom oficiálnom streleckom podujatí združenia Legis Telum a mne pripadla milá „povinnosť“ o ňom niečo poreferovať. Podobných stretnutí je ako šafranu a aj preto som bol potešený možnosťou sa takejto akcie zúčastniť, málokde je možné stretnúť v takom hojnom počte toľko podobne zmýšľajúcich ľudí a podebatovať o zbraniach, ale aj o ďalších veciach, ktoré s nimi súvisia.

 

Stretnutie sa konalo v Čachticiach na strelnici, ktorú na tieto účely poskytla agentúra RDA. Hneď na začiatku musím pozitívne zhodnotiť činnosť celého organizačného tímu, od jasných inštrukcii ktoré prišli mailom, cez vychytávky ako terče so šípkami ukazujúcimi smer na strelnicu až po praktické drobnosti ako rozdávanie štupľov do uší s logom združenia. A ako bonus funkčný catering, prípadne možnosť nechať sa Land Roverom RDA vyviezť až na strelnicu – čo viac si priať?

 

GunexpertHlavným bodom, ktorý pritiahol množstvo návštevníkov, bol ale veľký počet partnerov, ktorí boli ochotní sa akcie zúčastniť a priniesť na ukážku niečo zo svojho sortimentu. Tradičným partnerom bola spoločnosť Grand Power, ktorá doniesla slušný repertoár pištolí, ktoré sa pochopiteľne dali aj vyskúšať. Túto možnosť som aj využil a novinka z Jarovej dielne v kalibri .45 ACP nesklamala. Napriek relatívne vysokému výkonu ktorý má .45 ACP oproti bežnému lugru sa zbraň chovala veľmi príjemne a triafala tam kam mala. Nemenej ochotní boli aj v stánku ZVS – ich nové slovenské pištole išli z ruky do ruky, záujem bol veľký a muselo sa stáť v rade ak si chcel návštevník vystreliť. Jednalo sa o konštrukčne veľmi podarené zbrane, ktoré určite rozšíria slovenskú produkciu o ďalší zaujímavý produkt.

 

Chlapi z neďalekej spoločnosti W-A-R zas ľudí oboznamovali s prvkami balistickej ochrany, či ľudovo nepriestrelnými vestami. Ich sortiment ako aj znalosti boli na výbornej úrovni a až mi bolo ľúto, že žiadnu vestu nepotrebujem. V prednej časti areálu boli ešte dva stánky, jeden z nich bol airsoftový Muničák, ktorý mňa až tak nezaujímal a druhý bol maličký stánok Gunexpertu. Musím povedať, že vlastniť vzor 58, tak ju týmto chlapom určite zverím, ich jedinečné konštrukčné vylepšenia robia túto zbraň modernou aj viac ako 50 rokov od jej zavedenia. A ak niekoho upravené vzor 58 nebavili, tak sympatický Jaro z Gunexpertu mal príhody asi z akejkoľvek military oblasti na akú si človek spomenul.

Kolarms

Kolarms

To najlepšie nakoniec a to platí aj v tomto prípade – v zadnej časti strelnice sa totiž usídlili chlapi z Kolarmsu a pravdu povediac, keby som chcel niekde inde vidieť tamtie všetky zbrane pokope, musel by som zapnúť Vietcong a Call of Duty naraz. Na prvý pohľad zaujal guľomet Maxim a samozrejme aj juhoslovanská variácia na tému MG42 s malými odchýlkami – M53. Prehliadnuť nešlo ani prapôvodný výrobok Eugena Stonera, originálnu M16 z Vietnamskej vojny. Bližšie k európskemu kontinentu zas potešil brokový automat Saiga a ak by sme chceli ostať úplne blízko, tak niekoľko 58čiek (medzi nimi aj subcompact) a dokonca jedna puška vzor. 52/57. Najviac ale oku ulahodila monštrózna „Dášenka“ alias ruský polpalcový guľomet DŠK. U niektorých zbraní včítane tejto bolo potrebné previesť testovanie zbrane podľa zákona a našťastie to vyšlo práve na tú dobu, keď sme si to mohli pozrieť my všetci 🙂 a naozaj bolo čo pozerať (a počúvať). Nebyť lafety ktorá vážila iste oveľa viac ako zbraň samotná, tak ani chlapík z Kolarmsu, ktorý veľkostne aj muskulatúrou pripomínal Stallonovych protívníkov zo série Rocky, by takýto spätný ráz neustál.BBQ

 

 

Pomedzi tieto všetky expozície som sa stihol aj najesť, porozprávať sa s kopou zaujímavých ľudí a samozrejme vyskúšať aj množstvo zaujímavých „súkromných“ zbraní. Za najzaujímavejšiu skúsenosť považujem výstrel z revolveru 500 S&W, napriek astronomickej sume za jeden náboj to stálo za to, kto si myslí, že je to cca to isté ako .44 magnum, tak bude dosť prekvapený. Zúčastnení partneri LT doniesli ešte mnoho iných zbraní, ktoré v článku spomenuté neboli, ale vymenovať všetko by asi bolo zbytočné a aj tak by som si na všetko nespomenul. Čo dodať záverom? Asi len, že sa teším na pokračovanie tejto vydarenej akcie.

 

DM – zúčastnený člen LT