René strelca príhody a skúsenosti – ladíme kvér

V roku 2022 sme si po rokoch systematickej práce ako občania vybojovali možnosť legálne vlastniť tlmiče hluku výstrelu. Každého zbraňového fanúšika to potešilo, časť dokonca nadchlo. Ak sa niekto pýtal „načo vám to preboha je“, vždy som odpovedal jasne a jednuducho. Na vzdelávanie.

Málo čo vás naučí o vonkajšej, prechodovej a vnútornej balistike či spoľahlivosti a vyváženosti chodu mechanizmu ručnej zbrane viac ako použitie tlmiča na automatickej zbrani. (poz.: automatickou zbraňou je samočinná ale i samonabíjacia)

Tak som ako profesný nadšenec do vojenských ručných zbraní a ich zberateľ v zmysle toho čo nás učil profesor Popelínský, zadal (pôvodne) jednoduché cieľové body – funkčné znaky konfigurácie – výsledku buildu „civilnej karabíny“:
– pracujúca v samonabíjacom režime umožňujúca rýchlu streľbu;
– kompaktná, bez tlmiča spĺňajúca kritéria na krátku zbraň / nosenie;
– možnosť strieľať pri použití tlmiča bez akejkoľvek ochrany sluchu – subjektívne vnímané;
– „ready to go“ spoľahlivá vo všetkých režimoch s druhom streliva umožňujúcim predošlý bod, bez nutnosti zásahu do mechanizmu, teda v mraze aj v teple, s aj bez tlmiča (tento bod sa ukázal ako seriózny oriešok).

riešenie

Po roku a pol zháňania, čakania a objednávania som dospel k nasledujúcemu riešeniu. Snáď to niekomu ušetrí čas a predovšetkým veľa, veľa peňazí.

1. Zbraň samotná. Pri potrebe variability ladenia zbrane s dobrou dostupnosťou širokého spektra dielov, je jednoznačné riešenie koncept AR15. Pozor, štandardizovaný, ideálne s DGI. Napriklad H&K kde je 80% základných dielov nejako modifikovaných nie sú extra vhodné na ďalšie ladenie (ide o zbraň pre armádu, tam je to pochopiteľné) prípadne od civilných výrobcov ktorí nepochopili že sila tohto konceptu na trhu je práve v štandardizácii a použití nekonečného počtu afretmarket dielov.

Ak počítate s využívaním tlmiča, zabudnite na lacné AR15. Fungovať budú, ale dlho nevydržia. Prešli mi rukami napr. 3 zlomené závorníky od Andersonu, o ďalších 5 som počul. Rozdiel v kvalite dielov robí u AR15 spravidla miera ich životnosti, ktorú tlmič výrazne preverí.

2. Kaliber. Určením tejto zbrane podľa zadania je zo zákona obrana. Prioritne doma. Čiže nejaké kritérium trafenia postavy ma 300m prvou ranou je zbytočné. Na tento účel aj s ohľadom na prípadné použitie tlmiča na strelnici (nosiť ho nie je možné). Jednoznačne ako optimálnejší vychádza náboj, ktorý má ťažšiu a pomalšiu strelu.

Voľba padla pri predpoklade, že si nemienite doma laborovať a prebíjať vlastné navážky streliva niečoho špeciálneho, chcete používať bežne kúpitelné, na optimálny .300AAC Blackout. V subsonickej navážke s >200gr. strelou ma okolo 650J, plnotučný s 90gr strelou vie dať 1300J. Výkonový rozsah zbrane na tento náboj je zaujímavý.

3. Tlmič. V princípe sú dve možnosti. Klasická konštrukcia alebo „s obtokom“ (flow through etc.). Klasický dokáže subsonickú .300aac utlmiť do miery, že skutočne počujete iba mechanizmus zbrane. Doslova na úroveň utlmenej malorážky. Problém nastáva v mechanizme. Vracia späť do mechanizmu (cez DGI aj na dno nábojnice) výrazne vyšší tlak, čo zvyšuje rýchlosť mechanizmu do takej miery, že väčší ráz pri doraze je doslova cítiteľný a počuteľný. Behom rádovo stoviek rán dokáže spoľahlivo rozklepat buffer. Máte možnosť vymeniť buď vratnú prižinu za silnejšiu alebo gas block s menším prietokom (pripadne nastaviteľný). Oboje vám ale pri nižších teplotách v kombinácii so subsonickou muníciou spôsobí nespoľahlivosť pri prebíjaní alebo zachytávaní záveru na záchyt. Pri zložení tlmiča zo zbrane sa to začne diať aj za teplého letného dňa. Zloženie tlmiča spolu s vynútenou výmenou pružiny alebo nastavovania odberu plynu nie je cestou pre „ready to go“ zbraň.

Riešením sa ukázal tlmič s obtokom. Jeho účinnosť v utlmení hluku je síce o dosť nižšia, ale stále umožňuje relatívne strieľať bez slúchadiel. Rovnako je pri ňom možné použiť aj pružinu, ktorá i v zime a bez tlmiča zabezpečí spoľahlivú funkciu zbrane so subsonickou muníciou bez toho aby ste museli čokoľvek na zbrani vymeniť.

skúška správnosti

Čo teda prinieslo použitie tlmiča?

Streľba z naň optimalizovanej zbrane s tlmičom je vyslovene príjemná. Zásadne potlačený zdvih ústia hlavne, výšľah plameňa aj akustický tlak. I keď sa hodnoty hluku nedostali na úroveň kde by bez použitia ochrany sluchu určite nepoškodzovali sluch, hlavne streľba v uzavretom priestore je výrazne lepšia z pohľadu komfortu a bezpečia strelca či osôb v jeho blízkosti.

Toto hranie nie je lacná záležitosť. Okrem množstva času stráveného nad zháňaním vhodného vybavenia (zbraň, tlmič, sady pružín a bufferov etc.), kde na našom tretinovom trhu proti českému nezoženiete ani desatinu, bolo časť vecí treba ťahať cez pol sveta. Administratívna záťaž, poplatky, cena streliva bez ktorého neotestujete a testovať treba veľa lebo variácii je mnoho… sme niekde do 4 tisíc eur bez optiky.

Máte ale zbraň „bez kompromisu“. Kedy chytíte, vtedy ide. S tlmičom i bez. Na bežné strelivo i subsonické. Čo je z môjho pohľadu základné kritériu zbrane určenej na obranu. Nie jej značka alebo pôvod.

Civilný vlastník má proti príslušníkovi zložky jednu zasadnú vyhodu. Má to čo má, pretože to chce. Ak to nechce, tak to nemá.

Skúsenosť s tlmičmi v rámci vojenského materiálu som mal i predtým. Použitie tlmiča v rámci civilných zákonných intencií a využitie možností rôznorodosti civilného trhu je vcelku nová a dosť odlišná skúsenosť. Doslova desiatky výrobcov stoviek možných variant a ich kombinácií. To je aj dôvod, prečo flinta s naťahovacou pákou pod pazuchou môže stále dominovať na trhu, zatiaľ čo výzbroj moderných armád postupne opúšťa.

Riešiť tlmič na štandardizovanú a do výzbroje zavedenú zbraň na naskladnené strelivo je úplne iná šálka kávy ako možnosť ladiť celý systém komplexne. Ak teda máte na zbraniach radi hlavne techniku, skúste si kúpiť tlmič. Cesta sa vám stane cieľom.

LM