Napriek tomu, že Legis Telum je združenie vlastníkov strelných zbraní, neodolal som pokušeniu tentoraz zrecenzovať zbraň chladnú – ručne robený nôž od Richarda Blaška – Mototechnu. A ako hovorí trefné české príslovie: “Každý správný muž nosí v kapse nůž”. Tento krásny kúsok, síce do bežného vrecka neschováte, napriek tomu si určite zaslúži vašu pozornosť.

Dopredu upozornujem že nie som expert na nože, skôr ich nadšený užívateľ, pre ktorého sú najmä pracovným nástrojom.

Mototechna nôž

Technické parametre

Nôž je tvarom čepele variácou na kratšie modely Busse, čepeľ je vyrobená z Elmaxu, čo je moderný typ takzvanej “práškovej nerezovky” zaručujúcu dlhú životnosť ostria a zároveň odolnosť proti korózii. Je zakalená na 61 stupňov HRC, čo je myslím príjemný kompromis medzi vysokou trvácnosťou ostria a možnosťou si nôž dobrúsiť aj v domácich podmienkach. Výbrus noža je klinový – jedná o klasické Včko. Tŕň čepele je typ “fulltang” a vypĺňa celú rukoväť. Pozornosť si zasluhuje aj samotná rukoväť vyrobená z Textitu, čo je materiál niečo medzi tkaninou a papierom, jednotlivé vrstvy sú vystužované špeciálnou živicou a tvrdené. Materiál rukoväte je hladký, príjemný na dotyk a podľa skúseností ľudí v obore aj veľmi trvácny. Celková dĺžka noža je rovných 300 mm, z čoho dĺžka čepele mimo rukoväte tvorí 165 mm. Šírka noža v ricasse je 4,5 mm, celková váha noža 372 gramov.

Nemenej kvalitne pôsobí púzdro noža, ktoré je vyrobené z najtvrdšej hovädzej kože s akou som mal kedy česť a kde je ako nit použitá časť nábojnice .357 magnum. K váhe noža si treba pripočítať ďalších 176 gramov, ktoré váži púzdro.

Mototechna nôž

Praktické skúsenosti

Prvý plán s recenziou tohto noža bol zaťažkávajúci test, kde by sa s nožom páčilo a pichalo do plechového suda. S myšlienkou som sa pohrával až do chvíle, než nôž skutočne dorazil a uvedomil som si, že voči takejto umeleckej práci by to bolo barbarstvo.Napriek tomu dostal nôž dosť zabrať hneď po príchode z pošty, druhý deň na to som totiž vyrážal na niekoľkodňovú túru do pohoria Poloniny. Rozhodol som sa vziať nový nôž so sebou ako hlavný pracovný nástroj. Priznám sa, spočiatku som mal trocha obavy, je to nôž s ktorým som dovtedy nemal žiadne praktické skúsenosti a keďže v rámci šetrenia hmotnosti som so sebou nemal ani malú sekerku, bežne som si brával väčší Ka-bar Kukri Machette. Nebol som si istý do akej miery ho dokáže tento nôž nahradiť. Obavy sa ale ukázali ako zbytočné už pri prvej príprave dreva. Ťažká ostrá čepeľ dávala úderom zotrvačnosť, dobré umiestnené ťažisko zas umožňovalo poriadny švih a napriek tomu, že čepeľ nie je zďaleka tak veľká ako u spomínaného Ka-baru, páka je to stále poriadna a konáre padali jedna radosť.

Pri tejto práci som našiel jedinú chybu na inak dokonalom noži, rukoväť je príliš hladká, čo pri ťažkých sekoch spôsobuje mierny posun rukoväte v ruke. Nôž ma z oboch strán výraznú záštitu, takže nehrozí, že by ruka prešla na ostrie alebo že by nôž z ruky vyletel, napriek tomu Mototechna ochotne sľúbil, že rukoväť upraví zdrsnením. Treba podotknúť, že tento problém sa skoro vôbec nevyskytuje u suchých rúk, ucítiť je ho možné až pri mokrých či spotených rukách alebo pri práci v rukaviciach.

Mototechna nôž

S nožom som skúšal aj trocha “prasiť” keď som na ňom vyskúšal ťažké štiepanie (prípravu triesok) a po vrchnej časti čepele búchal ďalším konárom. Nôž to samozrejme ústál bez najmenších problémov. Skutočne sa niet čomu čudovať, čepeľ má hrúbku cez 4 mm a teda ustojí skutočne dosť.

Mototechna nôž

Napriek veľkosti a vzhľadu ktorý priam láka na ťažké práce je nôž bez najmenších problémov použiteľný aj na jemnejšiu prácu. Pripraviť hrot ražňa je otázkou dvoch-troch rezov, takisto zbaviť turistickú palicu kôry v oblasti rukoväte je vec veľmi jednoduchá.

Mototechna nôž

Ako výborne riešené sa ukázalo byť aj púzdro ponúkajúce dve výšky závesu na opasok. Jeden je v úrovni rukoväte a umožňuje nosiť nôž pohodlne nižšie na tele, nôž vôbec netlačí a dá sa ľahko vybrať. Druhý záves v úrovni cca stredu celej dĺžky púzdra som zas ocenil keď sme po pár dňoch prišli do mesta a spod vesty mi netrčal ani kúsok púzdra noža, čo by inak vzbudzovalo zbytočné pohľady. Samozrejme nôž by bolo možné schovať do ruksaku, ale vďaka tomu že nôž mám stále na opasku mám u seba nie len pracovný nástroj, ale bezpochyby aj veľmi účinnu chladnú zbraň.

Mototechna nôž

Záver

Nôž sa bez najmenších pochybností osvedčil. Samozrejme že pretať ním hrubý peň je o niečo ťažšie ako s Ka-Barom Kukri, ale aj tak to ide ľahko a pre jeho nižšiu hmotnosť, lepšiu nositeľnosť a oveľa ľahšiu vytiahnuteľnosť z púzdra sa prekvapivo stal mojim hlavným outdoorovým nožom, pretože sa ukázal byť dobrým kompromisom medzi veľkosťou a použiteľnosťou. Na záver treba dodať, že nôž vzbudzuje aj patričný obdiv – Aj úplneho laika totiž zaujme motív na čepeli, ktorý pripomína dnes tak modernú zombie tématiku.

Záujemcov o nejaký kúsok od tohto nožiara iste poteší, že Mototechna sa stal partnerom Legis Telum a poskytuje jeho členom zľavu vo výške 15% na všetky nože. Viac info tu.

DM – člen LT