Nová vláda a civilné zbrane

Ako po každých slobodných voľbách aj v tomto období sme svedkami vzniku novej Vlády SR. Rovnako sme v očakávaní čo prinesie civilným vlastníkom strelných zbraní. Udržanie rovnováhy medzi bezpečnosťou štátu, občanov a právom súkromného vlastníctva je vždy výzvou. I keď sme v minulosti boli viackrát objektom snáh rôznych vlád presadiť protizbraňovú legislatívu na základe viery a pocitov niektorých jednotlivcov ignorujúc dokonca ústavné princípy, vždy sa doteraz ukázalo, že legislatívny proces na Slovensku napĺňa svoj účel. Až na niektoré formálno aplikačné nedostatky patríme dodnes medzi najslobodnejšie (nie však benevolentné) krajiny sveta v oblasti práv civilných vlastníkov zbraní.

Koalíciu zložili 3 subjekty. Z nášho prieskumu vykonaného pred voľbami možno vidieť, že 2 z nich (Smer SD a HLAS) sa k otázke civilného vlastníctva nevyjadrili vôbec, tretí (SNS) podporil myšlienku civilného vlastníctva a držania zbraní občanmi. Aj napriek nekonečnému prepieraniu politiky v mediálnom priestore, jediným relevantným vyjadrením postoja novej vlády je zatiaľ jej programové vyhlásenie. Vyjadrenie k zbraniam v rukách občanov je v ňom jediné:

Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky TU

Ťažko povedať ako túto formuláciu vnímať. Začína sa negatívnou formuláciou, pokračuje pozitívnym sľubom podpory. Organizáciám ktoré SPADAJÚ POD bezpečnostné zložky štátu. Takouto organizáciou nie je žiadne občianske združenie či civilný športový klub. Alebo bude takto vláda vnímať aj združenia úzko spolupracujúce s ministerstvami vnútra a obrany? Ako bude definovaná „nelojálna polovojenská skupina“? Bude to mať pozitívne konotácie k súkromnému vlastníctvu a držaniu zbraní (ako napríklad vo Fínsku či Švajčiarsku) alebo naopak, zostanú niektoré typy zbraní vyhradené len „záujmovým organizáciám naviazaným na bezpečnostné zložky“ (aka starý známy ZVAZARM)?

S odkazom na Cimrmanovu teóriu externizmu si dovolím uviesť, že z toho čo vieme z programového vyhlásenia vo vzťahu k civilnému držaniu zbraní novej vlády, vlastne nevieme nič. Osobne predpokladám, že ide o pokračovanie snáh ktorých lídrom v predošlom období bola SNS v rámci pôsobenia na MO SR. Teda o rozvoj prípravy obyvateľstva na účely obrany štátu, čo je možné považovať vyslovene za pozitívnu myšlienku. Ako bude vyzerať realizácia je ale už otázkou konkrétnej legislatívy ktorá k tomu musí vzniknúť. Jej presné znenie bude smerodajné k dopadom na civilných vlastníkov zbraní.

Z nášho pohľadu nás teda čaká práca ako doteraz. Zapájať sa v zmysle zákona do legislatívneho procesu v prospech občanov SR a snažiť sa OBJEKTÍVNE informovať o možných dopadoch navrhovaných textov zákonov.

Ing. Ľudovít Miklánek
predseda predstavenstva združenia