Keď sa povie KYDEX

Výber púzdra nie je jednoduchou záležitosťou. Viem to, pretože sám mám ku každej zbrani približne päť púzdier, z ktorých minimálne 3 vôbec nepoužívam. Pri výbere púzdra si človek neužíva tú „zábavu“ ako pri výbere zbrane a často je lákavé kúpiť púzdro priamo v obchode spolu so zbraňou, pod heslom „nech už mám všetko“ hneď. Ak sa ale neobmedzíme len na púzdra ktoré sú momentálne na pulte v obchode, tak trh je plný moderných nylónových, kožených či plastových a kydexových modelov od domácich aj zahraničných výrobcov. A ak človek vie nakupovať prostredníctvom Ebayu, tak má skutočne dostupné púzdro na každý mysliteľný model zbrane.

 

Úplne iná situácia ale nastáva, ak sa rozhodnete vybaviť svoju pištoľ podvesnou baterkou či laserom. Takéto príslušenstvo pod railom úplne mení kontúry zbrane a je jasné, že zbraň do štandardných púzdier pasovať nebude. Samozrejme môžete zrovna naďabiť na šťastnú kombináciu najrozšírenejšej zbrane a svietidla (napríklad Glock 17/19 a Streamlight TLR1) na ktoré sa vyrába hneď niekoľko veľmi kvalitných púzdier (napríklad špičkové služobné modely od firmy Safariland), ale to sa s najväčšou pravdepodobnosťou nestane a následne ste odkázaní na dve možnosti. Prvou je kúpiť si univerzálne púzdro, respektíve púzdro nastavovacie, čím si človek ušetrí čas a môže púzdro prípadne používať s viacerými zbraňami.

 

Druhou je nechať si urobiť púzdro na mieru, ktorú som využil aj ja. A keďže v móde sú púzdra samosvorné bez nejakých ďalších praciek a poistiek, tak k slovu prichádza kydex, pretože baterka je väčšinou širšia ako lúčik pištole a preto klasický samosvor, ktorý sa používa pri kožených púzdrach nie je príliš dobre použiteľný.

 

Púzdro BPholsters

 

 

 

 

 

 

 

 

Púzdro BPholstersPúzdro BPholsters

 

 

 

 

 

 

 

 

Po malom prieskume trhu bolo jasné, že moja kombinácia HS subcompact a Streamlight TLR4 nepatrí medzi tie najobvyklejšie a pomerne novú TLR4 výrobcovia kydexových púzdier ešte nemajú a u jediného amerického výrobcu Raven u ktorého áno bola čakacia doba mesiac a púzdro by aj s poštovným a ďalšími klipmi na vnútorné nosenie vyšlo na približne 150 eur. Šťastnou náhodoou som sa v tej dobe zúčastnil streleckej súťaže a na nej sa zoznámil s Bohušom Plachým, ktorý práve rozbiehal firmu na výrobu takýchto púzdier. Po prezretí niekoľkých jeho produktov bolo jasné, že sa v svojej robote vyzná, že dbá na kvalitu a že moje nové púzdro bude od neho, keďže aj ceny vychádzali neporovnateľne lepšie ako objednanie púzdra zo zahraničia.

 

V tej dobe rozširoval ponuku makiet zbraní podľa ktorých vyrábal púzdro a tak sa dostalo aj na HS subcompact. Hneď som mu poslal svoj Streamlight TLR4 a on púzdro promptne spravil a aj s baterkou mi ho poslal naspäť. A výsledok vidieť vyššie.

 

Ako je z fotografii zrejmé, zvolil som púzdro s plným Sweatguardom, čiže predlženou vnútornou časťou, ktorá pokračuje až ku koncu záveru pištole a zamedzuje tak kontaktu zbrane s telom a potom. Púzdro je zdola polouzavreté, najmä kvôli tomu aby bolo chránené sklíčko baterky pred nárazom alebo vniknutím nejakého predmetu. Ďalšie požiadavky ktoré som mal je mierny 5% náklon dopredu a aby púzdro malo retenčnú skrutku, ktorá sa používa na nastavenie intenzity odporu púzdra pri tasení.

 

Klip BPholstersPúzdro BPholsters

 

 

 

 

 

 

 

 

Púzdro BPholstersPúzdro BPholsters

 

 

 

 

 

 

 

 

V základe je púzdro vybavené OWB klipmi (púzdro sa nosí zvonka na opasku) a pre dodržanie litery zákona o skrytom nosení sa následne prekryje mikinou alebo bundou. K púzdru som doobjednal aj IWB klipy (s nimi sa nosí púzdro na vnútornej strane nohavíc), ktoré sa vďaka šikovnému spracovaniu dajú používať aj ako Tuckable klipy (košeľa alebo tričko je zastrčené do nohavíc, napriek tomu nevidieť nič okrem samotných klipov na opasku). Pri objednávke púzdra sa vyberá aj šírka klipov podľa opasku s ktorými má byť použitý (na výber 40, 45 a 50 mm. Vďaka tomu, že dierok na púzdre, o ktoré sa upínajú klipy je viac, je možné si zvoliť výšku nosenia púzdra a prípadne aj nastavovať jeho sklon (ak sa jedno pútko zapne vyššie ako druhé).

 

Púzdro BPholstersPúzdro BPholsters

 

 

 

 

 

 

 

 

Púzdro BPholsters

 

 

 

 

 

 

 

Samotnému púzdru nemám čo vytknúť. Používam ho v podstate stále, pretože baterku zo zbrane neskladám. Púzdro sa nosí pohodlne celý deň, nijako netlačí a ani nederie kožu či oblečenie. Tak ako pri každom inom púzdre pre najlepšie tasenie a pre udržanie púzdra na stále tom istom mieste je potrebný kvalitný široký a hrubý opasok (či už niektorý z moderných nylónových taktických opaskov alebo hrubých kožených opaskov). Tasenie je absolútne bezproblémové, vďaka retenčnej skrutke je možné nastaviť si presne taký odpor aký mi vyhovuje. Nedá sa takisto nespomenúť, že púzdro so zbraňou výborne drží pri tele, neodstáva a „neprintuje“ pod oblečením. Je to vďaka pútkam, ktoré sú voči púzdru naklonené tak aby lepšie obopínali pás. Jediný čas kedy neviem zbraň púzdro schovať dokonalo je keď ho skúšam nosiť tuckable/so zapraveným tričkom. Vtedy zbraň pod tričkom printuje. To ale nemôžem dávať za vinu púzdru, pretože jednak je vďaka baterke väčšie než je obvyklé a jednak som štíhlej postavy a logicky na užšom páse sa zbraň ťažšie schová. Takisto je nutné počítať s tým, že plastové tvrdé púzdro má svoj fixný tvar a nemôže sa kontúram tela prispôsobiť (zvlásť keď je raz používané ako vonkajšie a raz ako vnútorné) tak ako koža alebo nylón. Na vnútorné nosenie priamo na tele je púzdro bez problémov použiteľné, ale predsa len ide o kompromis a je príjemnejšie mať pod púzdrom aspoň tenké tričko. Naopak výhoda púzdra s tvrdými hranami sa prejaví v prípadoch, ak je strelec nútený obťahovať náboj do komory, či odstraňovať závadu iba jednou rukou. Cieľnik sa dá bez problémov oprieť o hranu púzdra a záver potiahnuť dozadu.

 

Keďže púzdro je pevné a samosvorné, zbraň sa dá vybrať iba jediným smerom, bez akejkoľvek bočnej vôle ktorá je do určitej miery prítomná u kožených a nylónových púzdier. Preto je aj nepravdepodobné (ale samozrejme nie nemožné!) vytiahnutie zbrane inou osobou bez aktívnej spolupráce osoby, ktorá má púzdro na opasku. Niektoré iné firmy vyrábajúce plastové púzdra ich majú síce tiež robené tak aby zbraň nešla vytiahnuť nepovolanou osobou, ale púzdro sa dá na opasku zlomiť, resp. odlomiť od pádla ktoré ho drží na nohaviciach. To tiež u tohto púzdra nehrozí, keďže dva 3 mm hrubé kydexové prevleky sú až prekvapivo húževnaté.

 

Púzdro BPholsters

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Púzdro BPholstersPúzdro BPholsters

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mal som možnosť vidieť a vyskúšať aj kydexové púzdra od firiem LFI, LHS a Raven. Preto môžem povedať, že kvalita BPholsters je na svetovej úrovni a čo sa týka vizuálnej kvality opracovania kydexu tak možno ešte na vyššej, to všetko pri lepšej cene.

 

Záverom už len môžem povedať, že toto púzdro by som si určite kúpil zas a výrobky BPHolsters (Bohuš Plachý Holsters/Best Pistol Holsters) odporúčam všetkým, ktorí hľadajú kydexové púzdro nadštandardnej kvality a primeranej ceny.

 

Firma BPHolsters sa stala partnerom združenia Legis Telum a poskytuje jeho členom zľavy na svoje produkty. Na ich webovej stránke je pri výbere púzdra nutné špecifikovať viacero kritérii (zbraň, šírka opasku, farba púzdra, Sweatguard, pravák/ľavák, typ prípadného podvesného svietidla…)

 

DM – člen LT (toto je užívateľská recenzia, autor si púzdro kúpil sám za plnú sumu. Recenzia nebola s firmou BPHolsters pred kúpou dohodnutá.)