HOAXy naše každodenné

Jeden z našich členov nás upozornil na tento článok: HN – Slováci sa ozbrojujú, obchody hlásia nedostatok streliva. jeho autorka s nami komunikovala, naše vyjadrenie tam je, ale aj iné ku ktorým sa nedá nevyjadriť. Celkovo tento článok vyznieva tak, že sa ľudia v súvislosti s vojnou na Ukrajine „začali vyzbrojovať“. Skúsme sa na to pozrieť postupne podľa citácií z tohto článku:

„Americké médiá po nástupe covidu upozornili na paradoxný jav… Správanie Slovákov je podobné.“ – porovnávať situáciu v USA za posledné roky s tou v Európe môže skutočne len človek ktorý ju buď nesledoval alebo jej vôbec nerozumie. Za enormným nárastom nákupov zbraní a streliva v USA posledné roky nie je covid ale protesty/rabovanie v rámci hnutia BLM. V EÚ v tomto období naopak nastala aplikácia SPRÍSŇOVANIA nadobúdania zbraní.

„Podľa informácií HN vojenské e-shopy zaznamenali zvýšený záujem predovšetkým o krátke obranné zbrane, teda najmä pištole, a svorne uvádzajú nedostatok streliva.“ – predaj pištolí a streliva na diaľku (cez e-shop) je u nás zakázaný, najväčší predajcovia zbraní u nás nie sú nejaké „vojenské e-shopy“ ale seriózni držitelia zbrojných licencií s kamennými predajňami. Zväčša s pridruženými poľovníckymi potrebami, nie vojenskými. Info ako z iného sveta.

„Keďže vojna sa vedie zbraňami, tak je logické, že si ich ľudia nakupujú. Majú pocit, že niečo robia a takáto aktivita pomáha zvládať úzkosť“ – to si ako kúpi človek domov Панцирь-С1 zabudnutý rusmi na Ukrajine? Alebo si pôjde niekto po prečítaní článku v novinách, aby zahnal „úzkosť“, pýtať na políciu výnimku na zakázanú vojenskú zbraň? Alebo si aspoň kúpi nožík? Veľmi zvláštny logický konštrukt, ktorý stojí na absolútnej neznalosti spôsobov nadobúdania zbraní v SR

„Zbrane na svoju obranu si však kupujú aj ľudia, ktorí zbrojný preukaz nevlastnia. Aj predajcovia hlásia zvýšený záujem o voľnopredajné zbrane“ – vyšší predaj voľnopredajných zbraní. Do 1.2.2022. Ľudia ich nakupovali húfne do účinnosti novely zákona, pretože odvtedy na tie najzaujímavejšie potrebujú nákupné povolenie od polície. Predstava, že si niekto kupuje plynovku alebo vzduchovku aby sa ubránil vo vojenskom konflikte je úsmevná. Takže nie vojna, ale novela zákona zvýšila nákup.

„…je táto nákupná vlna ďalšia po migračnej kríze. Obchodník Ivan Spurný z Prvej zbrojárskej nás upozornil, že strelivo mizne aj preto, že aktuálne sa zakázali náboje naplnené olovom.“ – „migračná kríza“ v SR spôsobila akurát tak erupciu emócii po facebookoch, reálne však vôbec nič. Aktuálne strelivo s olovom nie je zakázané, predáva sa bez obmedzení. Reálne civilný trh so strelivom ovpyňujú posledné roky 2 veci. Prvou je smernica EÚ. V očakávaní jej aplikácie sa ľudia snažili nakúpiť si veci, ku ktorým sa potom dostanú ťažšie. Druhou americký trh, na ktorom ceny zbraní a streliva vyleteli tak, že všetky svetové zbrojovky až po posldného priekupníka sa znažili ho nasýtiť a tým pánom nastal kritický nedostatok streliva na iných trhoch. Napríklad aj tom Európskom. Čiže obrazne povedané, európske obchody so strelivom vykúpili američania. Nie enormne sa vyzbrojujúci európania.

„Týmto tempom vraj o chvíľu nebude čo predávať. „Použitú vojenskú výstroj predávám trinásť rokov a to čo nastalo za posledných zhruba desať dní tu ešte nebolo,“ – áno, výstroj doslova mizne z pultov. Ak ide váš kamarát domov na Ukrajina kvôli povolávaciemu rozkazu, pribalíte mu okrem termosky s čajom aj balistickú vestu. Toto je dneska bežný postup, dokonca sa skladajú celé spolky či združenia na podobné veci. Čiže nie je to zasa o tom, že by si Slováci zakladali branné spolky. Zasa sme pri tých príčinných súvislostiach, korelácii a kauzalite.

pokračovanie na strane 2