Súboj titánov (ZVI Kevin vs Ruger LCP vs CZ 45)
Nie každý chce alebo môže nosiť fullsize zbraň, či už je to kvôli útlejšej postave, preferovanému štýlu obliekania, príliš vysokej váhe zbrane či iným dôvodom. A aj pre týchto zákazníkov výrobcovia zbraní už dlho ponúkajú množstvo produktov. Niekto ich potom nosí ako svoju primárnu zbraň, iní ju nosia ako záložnú k hlavnej zbrani a iní ju majú len pre výnimočné situácie, keď si väčšiu zobrať nemôžu, pretože by ju neschovali. Nedávno sa mi podarilo na strelnici dostať hneď k trom u nás najpopulárnejším mikropištoliam. Možno to nebola až taká náhoda, keďže dve z nich som vlastnil, napriek tomu som sa rozhodol spraviť krátke porovnanie. Jedná sa o starú známu CZ 45 v 6,35 Browning a Kevina s Rugerom LCP v zhodnej ráži 9 Browning. Samozrejme trh je širší, v ponuke je aj Diamondback, ktorý je ešte o niečo väčší ako Ruger LCP, ešte väčšie sú jednoradé Ruger LC9 či Walther PPS v kalibri 9 luger, v podobnej veľkosti ako testované zbrane sa vyrába aj NAA Guardian, ktorý ale na Slovensku až tak častý nie je. Jediná absentujúca mikrozbraň, ktorá je v našich končinách ešte často k videniu je teda pištol CZ Z (CZ DUO), ktorá sa ale kvôli svojej Single Action konštrukcii a absencii akejkoľvek pádovej poistky nehodí na nosenie.

 

 

Na ukážku zhora: HS 

subcompact, Glock 26,ZVI 

Kevin, CZ 45 a Ruger LCP.

HS subcomapct Glock 26 ZVI Kevin Ruger LCP CZ45

Než som ich mal vedľa seba, tak som myslel, že Kevin a Ruger LCP sú tá istá veľkosť – kdeže, Kevin je podstatne menší. Ruger LCP je pre človeka, čo chce malú pištol v 9 Browning, ktorú ale ešte stále chytí všetkými prstami (ak má menšie ruky), Kevin je pre toho, čo chce čo najmenšiu zbraň v 9 Browning (a nevadí mu úchop ledva na dva prsty). Kevin je ešte o niečo menší ako CZ 45, čo je už naozaj čo povedať.

 

Strelecký test som vykonával ja s kamarátom Petrom, obaja sme priemerne zruční strelci. Strieľalo sa z troch vzdialeností, z 3, 7 a 15 metrov (merané pásmom od špičky nôh k terču). Na každú vzdialenosť strelec vypálil 5 rán, úchop obojručný, strieľala sa mierenka.

 

Pri CZ 45 boli použité náboje Prvi partizan s 3,25 gramovou FMJ strelou, s Kevina a LCP náboje ZVS 6,15 gramov s FMJ strelou. Všetky zbrane zvládli test bez zádržiek. Ja som mal zo svojej CZ 45 nastrieľané dosť málo, Kevin som zrovna kúpil, čiže žiadne skúsenosti, Peter už pár stoviek zo svojho Rugra LCP vystrieľal. Pre zaujímavosť ešte uvediem, že kým ja mám malé ruky s dlhšími prstami, tak Peter má ruky kanadského drevorubača, v tom sa dosť odrážajú aj naše rozdielne preferencie mikrozbrane. Treba ešte podotknúť, že prezentované terče nie sú to najlepšie čo sa z týchto zbraní dá dostať. Slúžia skôr na porovnanie výsledkov medzi sebou.

 

 

 

Terče vzdialenosť 3 metre (naľavo ja, napravo Peter):

 

ZVI KEVIN (v pravom terči je horná trojdiera)

Kevin terč 3 metreKevin terč 3 metre

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruger LCP

LCP terč 3mLCP terč 3m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZ 45

CZ45 terč 3mCZ45 terč 3m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Terče vzdialenosť 7 metrov (naľavo ja, napravo Peter):

 

ZVI KEVIN

Kevin 7m terčKevin 7m terč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruger LCP

LCP terč 7mLCP terč 7m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZ 45

LCP terč 7mLCP terč 7m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Terče vzdialenosť 15 metrov (naľavo ja, napravo Peter):

 

ZVI KEVIN (bolesť Petrovej ruky už bola taká, že ledva vládal stlačiť tvrdú spúšť, čo vidieť aj na zlom streleckom výsledku v pravom terči)

Kevin 15m terčKevin 15m terč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruger LCP

LCP terč 15mLCP terč 15m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZ 45

LCP terč 15mLCP terč 15m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nejaké to subjektívne resumé:

Kevin + 
– Asi najlepšia spúšť z daných troch zbraní. Spúšť je síce tvrdé DAO, ale má vyvážený odpor a na konci je poznať miesto kde už ide cvaknúť a dá sa primieriť.
– Bezpochyby najlepšie mieridlá z daných zbraní, je možné s nimi celkom presne strieľať a pritom sú ale tiež oblé aby sa zbytočne nezachytávali.
– Poctivý kus kovu, zbraň nepôsobí že by mala vydržať iba pár výstrelov.
– Veľkosť Kevina je tak skvelá, že ho občas len tak hodím do zadného vrecka riflí, dá sa s ním sedieť, šoférovať, chodiť, proste netlačí, nezavadzia.
zranenie ZVI KevinKevin –

– Kevin nie je určený pre ľudí s väčšími rukami. Vďaka absencii bobráku sa väčšie ruky ľahko dostanú príliš blízko pohybujúceho sa záveru s ostrými drážkami. Ako to končí môžete vidieť na fotografii Petrovej ruky.
– Streľba z Kevina bolí. Ak dodržujem pravidlo spúšťania posledným článkom ukazováka, tak bolí hodne, pretože dostávam vnútornou stranou lúčika, ak spúšťam stredným článkom, tak bolí iba náraz zbrane do priestoru medzi ukazovákom a palcom. Prirovnal by som to k streľbe s CZ50, to bola cca rovnaká nepríjemnosť, nič nevydržateľné, ale rozhodne nie pôžitok. Na druhej strane s Kevinom je strelec skôr schopný zopakovať výstrel (vďaka tomu, že celá energia ide bolestivo do ruky) než s LCP, ktoré ústie výrazne zdvihne (relatívne bezbolestne).
– Kevin sa horšie drží, ide však o logicky vyplývajúcu vec, keďže je to najmenšia zbraň, takže ťažko povedať, či je to nevýhoda. Dá sa dokúpiť nejaký predĺžený zásobník, či špeciálne pätky, ale to si už rovno môžem zobrať dospelú zbraň, čiže v tom nevidím veľký zmysel.
– Kevin stráca energiu na svojom systéme brzdenia záveru. Na internete je k dispozícii niekoľko nezávislých testov, kde užívatelia použili strelecké hradlá. Najlepšie výsledky sa blížili až k 300 J (USA), ale najslabšie (2x) boli zaznamenané jednorázovo so strelivom S&B len 130J, čo už nie je o moc viac ako má CZ 45 (cca 90J). Priemerne sa ale pohybuje okolo 200J.
Ruger LCP + 
– Lepšie sa drží, čo vyplýva z jeho väčšej veľkosti.
– LCP nebolí pri streľbe.
– LCP je podstatne ľahšie ako Kevin, keďže je na ňom použitých množstvo plastov.
– Z daných troch zbraní bude mať najvyšší výkon v J.

Ruger LCP – 
– Spúšť je asi najhoršia zo všetkých troch zbraní. Nie je tak tvrdá ako na Kevinovi, ale jej chod je nekonečný.
– Mieridlá sú dosť odfláknuté a to aj vzhľadom k určeniu zbrane. Peter držal Kevina prvýkrát v ruke a aj tak s ním nastrieľal lepší sústrel, než so svojim Rugerom LCP.
– Technické opracovanie je také aké je a pripomína Saturday night special zbrane – bol som upozornený, že nech pri dávaní zásobníku do šachty radšej držím tlačidlo záchytu zásobníka stlačené, kým hrana zásobníka prejde cez záchyt, nech zbytočne nederiem súčiastku, ktorá zásobník drží v šachte. Zbraň naozaj nepôsobí priveľmi kvalitným dojmom a skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že s jej životnosťou to nie je tiež slávne.
– LCP najviac dvíha ústie hlavne, preto sú opakované výstrely najpomalšie.
CZ 45 + 
– Obstarávacia cena niekoľkonásobne nižšia než v prípade Kevina či LCP.
– Náboje 6,35 Browning mierne lacnejšie ako 9 Browning krátky.
– Vyššia kapacita (8+1, kým LCP aj Kevin majú zhodne 6+1).
– V podstate žiadny spätný ráz.
CZ 45 – 
– Nízky zastavovací účinok kalibru 6,35 Browning.
– Častejšie poruchy vzhľadom ku kalibru (neodpálené náboje).
– Nič moc spúšť, ale tá je zanedbateľná vzhľadom k mieridlám.
– Miesto mieridiel je tam iba jedna drážka, pomocou ktorej sa mieriť v podstate nedá, resp. dá iba s odhadom. Verím, že niekto to zvládne aj lepšie, ale výsledky v terčoch oproti dvom predošlým zbraniam hovoria jasne v neprospech tohto riešenia.
Ešte pár poznámok k zbraniam: CZ 45 a Kevin sú klasické DAO mechanizmy, LCP má nejaký vlastný spúšťový mechanizmu, ktorý nedovoľuje (podobne ako u Glocku) zopakovať výstrel ak napríklad zápalku slabo klepol úderník. V iných zbraniach by som to nevidel ako nevýhodu, pretože sa tam dá natrénovať účinne obtiahnutie a vyhodenie zlého náboja z komory. Natrénovať účinne vyhodenie náboja z komory pri veľkostí zbraní v tejto trojici si ale až tak predstaviť neviem. Aj preto by som odporúčal nosiť tieto zbrane s nábojom v komore. Ani jedna zo zbraní nemá klasický záchyt záveru, ktorá záver zastaví po poslednom náboji v zásobníku. Ruger LCP ale manuálny záchyt záveru má, čo poteší pri používaní boresnaku atď.

 

Záver
Konečný výsledok je asi taký, že CZ 45 iba pre toho kto nemá peniaze na lepšiu zbraň, Ruger LCP pre toho kto chce najmenšiu zbraň v kalibri, ktorý sa považuje za taký najmenší vhodný na sebaobranu a ktorú ešte možno držať normálnym úchopom. Kevin je zas pre toho, kto chce zbraň v tomto kalibri naozaj čo najmenšiu, či už ako záložnú alebo do vrecka atď. Na to je určite vhodnejší ako LCP.

Nechcem určovať konečného víťaza, ja som si vybral Kevina a vybral by som si ho (zatiaľ) zas, Peter si vybral Rugera LCP a je s ním tiež spokojný a za Kevina by nemenil. CZ 45 pre mňa už stratila opodstatnenie a ostáva v trezore. Touto cestou by som ešte Petrovi rád poďakoval, že sa bol ochotný testu zúčastniť a že napriek zraneniu trval na tom, že ho dostrieľa.
DM – člen LT