Strelecká DNA

Ľudia dostali možnosť legálne zhodnotiť svoj majetok, bez skúmania spôsobu nadobudnutia. Prezumpcia neviny v praxi, potešiteľné. Tretie kolo amnestie nie je žiadnym prekvapením, avizované bolo zhruba pred pol rokom. Stálo by za zváženie zavedenie trvalej amnestie, problémom však môže byť možnosť zneužívania takéhoto kroku.

 

Strela

Druhou bol zber „streleckej DNA“. V princípe ide o vytvorenie elektronickej databázy skenov striel a nábojníc – markantov na nich, ktoré je možné priradiť ku konkrétnej zbrani (hlavni) z ktorej bol náboj vystrelený. Teoretickú možnosť využitia spomenuli na tlačovke. Tu ma ale napadá české porekadlo „v teorii jde to lehce, v praxi zdá se jít to nechce“. V ČR o podobnom registri minulý rok debatovali a podľa oficiálneho vyjadrenia ho zavrhli z dôvodu vysokých nákladov ktoré by vznikli ako na stane ministerstva tak na strane vlastníkov zbraní. Kanada, jedna z krajín s najväčším počtom zbraní na obyvateľa, podobný register mala a z podobných dôvodov ho zrušila.

Neviem v akom štádiu rozpracovania je myšlienka tohto registra. Je ale potrebné o jej realizácii otvoriť širšiu debatu a predovšetkým veľkú pozornosť venovať analýze dopadov v závislosti na prínosoch takejto databázy. Predovšetkým náklady na jej vytvorenie a udržiavanie, ktoré budú musieť znášať všetky zúčastnené strany – štát (daňový poplatník), predajcovia (premietnuté do koncových cien tovarov) a vlastníci (držitelia ZP). Máte aj vy pocit že sa vidíte vo všetkých týchto skupinách?

Uvidíme ako sa táto vec vyvinie. V každom prípade stále platí pravidlo, že občan musí byť pozorný a svoje práva si strážiť.

 

Ing. Ľudovít Miklánek
predseda predstavenstva