Krutá chuťovka – recenzia zbrane

Tak ako väčšina fanúšikov zbraní, i ja sa občas rád zastavím v obchode so zbraňami a strelivom. Podľa zásady, že je lepšie raz skúsiť ako desaťkrát vidieť, uprednostňujem obchodníkov, u ktorých zbrane vidieť i na pulte, nie len v katalógoch. A priznajme si, že takých je na Slovensku poskromne. Ak sa zameriame na ponuku pištolí, zväčša je možné v obchodoch vidieť iba súčasný mainstream, čiže plast na sto spôsobov a niekoľko hlavných modelov jednotlivých zbrojoviek. Sem tam sa v komisii objaví zaujímavý starší kus, z dnes už nevyrábaných modelov.

 

 

O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som v presklenej vitrínke zazrel relatívne novú, nie práve bežnú zbraň. Pištoľ – opakovačku, na náboj stredného balistického výkonu – „samopalák“, alebo ak chcete náboj do útočnej pušky. Slovo dalo slovo a tak vznikla dohoda s majiteľom obchodu o možnosti vzniku recenzie tejto jedinečnej zbrane, z môjho pohľadu nezvyčajnej, nielen v slovenských obchodoch.

 

Foto 1 – Krutý mod. Silhouette

 

Konštrukcia a popis zbrane:

Ako takúto pištoľ vyrobiť? Zoberiete pušku, odrežete kus hlavne, pažbu a prirobíte pištoľovú rukoväť. Také ľahké to však nie je. V skratke sa dá povedať, že ide o opakovaciu krátku ručnú zbraň – pištoľ, určenú  pre streľbu na siluety, konštrukčne vychádzajúcu  z osvedčenej guľovnice CZ 527 (www.czub.cz/cz/catalog/81-kulovnice-cz/KL/CZ_527_CARBINE.aspx).  Zaradiť, v rámci športovej disciplíny streľba na siluety, by sme ju zrejme mohli do kategórie BBR (big bore).

 

Foto 2 – hlaveň zbrane

Môžeme skonštatovať, že koncepciou ide o klasickú jednovýstreľovú pištoľ s odsuvným záverom. Hlaveň a záverový mechanizmus nezaprú svoj pôvod v spomínanej guľovnici. Skrátená hlaveň naviac v hornej časti disponuje lištou s vyfrézovanými otvormi. Na prednej časti lišty je muška. Nad ústím hlavne je istená odpruženým kolíkom pre jednoduchú a rýchlu výmenu. Pod hlavňou je drevené predpažbie tvarované tak, aby umožňovalo špecifický úchop používaný pri streľbe na siluety (viac informácií: www.czmssa.cz).

 

Foto 3 – záverový mechanizmus

Záverový mechanizmus vychádza vo veľkej miere z pôvodnej koncepcie CZ 527. Uzamknutie sa deje pomocou ozubov, ktoré rotáciou závorníka zapadnú do vybraní v zadnej časti hlavne. Závorník je opatrený dvoma uzamykacími ozubmi. Jeden je rozdelený drážkou, do ktorej zapadá páka umiestnená na ľavej strane teľa zbrane, blokujúca zadnú úvrať chodu záveru. Slúži zároveň aj ako vyhadzovač. Záver sa ovláda klasicky, pomocou kľuky ohnutej smerom nadol, aby s ňou bola možná manipulácia i v prípade montáže optiky na zbraň. Závorník je tiež osadený voľne uloženým vyťahovačom.

 

Foto 4 – detail závorníka s vyťahovačom a pákou vyhadzovača

Poistka ovládaná pomocou páky sa nachádza za záverom, na pravej strane tela zbrane. Zabezpečuje blokovania vypustenia priamobežného úderníka. V zadnej časti sa nachádza aj nastaviteľný mikrometrický cieľnik. Uchytený je v drážkach, ktoré je možné po jeho demontáži využiť pre montáž optiky. V zbrani je osadený odpružený podávač, ktorý slúži pre lepšie navedenie špice strely a náboja do komory, čím zabezpečuje príkladne hladký chod nabíjania zbrane.

 

Foto 5 – detail ľavej strany zbrane

Rukoväť zbrane je z dreva. Tvarom je určená skôr pre väčšiu ruku. Úchop je vhodný ako pre praváka tak i ľaváka, čo sme na strelnici aj prakticky vyskúšali. Cez rukoväť prechádza skrutka nastavovania dorazu spúšte. Odpor spúšte sa nastavuje pomocou skrutky umiestnenej na dne podávača. Zbraň je signovaná na ľavej strane tela nápisom „mod. Silhouette“ a výrobným číslom na hlavni a tele. Z pravej strany sa na hlavni nachádza označenie kalibru „kal. 7,62×39“ a meno puškára: „Krutý“.

Celkovo musím skonštatovať, že zbraň je vyrobená veľmi precízne s dôrazom na detail. Kamkoľvek sa človek pozrie, nikde nenájde žiadny nedorobený detail. Od ústia hlavne, až po koniec pištoľovej rukoväte je vidieť, že aj keď má základ v guľovnici z masovej produkcie, puškár sa pri jej úprave skutočne pohral s každým detailom. Vôle v uzamknutí sú prakticky nulové, pri uzamykaní záveru je cítiť vytvorenie mierneho predpätia v dosadacom kuželi. Rovnako kvalitne spracovaná povrchová úprava zbrane dotvára celkový dobrý dojem. Presnosť sa prejavila i v následnom nástrele.

 

Foto 6 – pažbička, poistka a poistná páka záveru

Rozborku a zborku, obligátne uvádzanú asi v každej recenzii, je zbytočné popisovať. Uchopíme kľuku záveru, záver odomkneme, odsunieme dozadu a za súčasného stlačenia poistnej páky na ľavej strane tela zbrane ho vytiahneme zo zbrane von. Zloženie je v opačnom poradí.

Streľba:
Keďže praktickú časť by mal vykonať skúsený strelec, oslovil som aktívneho strelca disciplín IPSC pištoľ/puška.

 

Foto 7 – zátišie

Pred streľbou sme „nanečisto“ vyskúšali spúšťový mechanizmus. Nemali sme k dispozícii zariadenie na zmeranie odporu spúšte, ale pri porovnaní s masovo rozšíreným športovým špeciálom CZ75 TS, nami testovaný kus mal navrch. Však aj ide u tejto zbrane o kusovú záležitosť. Spúšť má približne 3mm dlhý plynulý chod po celej svojej dráhe, bez drhnutia či iných nepríjemných sprievodných vlastností. Odpor spúšte je odhadom 1kg. Pri nedotlačení má tendenciu nevracať sa do východzej polohy. Samotná spúšť disponuje nastaviteľným dorazom, rovnako je možné meniť odpor a dĺžku jej chodu.

 

Foto 8 – streľba cez chronograf

Puškový spúšťový mechanizmus je zážitok, ktorý si pištoľoví nadšenci skutočne vychutnajú. Rukoväť je ergonomicky uspôsobená pre praváka, pričom to nie je prehnané a pohodlne ju vie používať i ľavák, čo bolo pri samotnom teste odskúšané. Keďže nejde o zbraň na dynamické disciplíny, pri streľbe je nevhodný štandardný, vysoký, obojručný, pištoľový úchop. Vrchná časť rukoväte a zároveň i spodná strana rámu, majú ostrejšie hrany než by bolo vhodné a je ich po streľbe cítiť. Chovaniu pištole pri výstrele je potrebné dať voľnejší priebeh. Nesnažiť sa ju udržať nasilu v zámernej. Potom je z nej streľba aj vďaka jej hmotnosti podstatne príjemnejšia a nedostavujú sa štípavé pocity v dlani počas streľby.

V prípade potreby je možné rukoväť vymeniť pomocou obyčajného plochého skrutkovača. Už len nájsť šikovného rezbára.
Ešte jedno praktické zistenie. Páka záveru mala tendenciu zavadzať pravákovi pri vyššom úchope, alebo majiteľovi väčších dlaní. Teoreticky by sa dala skrátiť, ale jej konštrukcia vychádza z predpokladu použitia v súčinnosti s puškohľadom.

Video 9 – streľba s oporou (Video na nakliknutie, formát .MOV, veľkosť 36,7MB)

Poznámka : Na korektné prehratie videa musíte mať nainštalovaný prehrávač súborov .MOV, napr. QuickTime player

 

Pri prvotnom nahodení mieridiel na terč sme pozorovali, že mieridlá sú dobre čitateľné, pričom jedinou ich nevýhodou je skutočne hrubá muška, čo sa potvrdilo pri samotnej streľbe. Mieridlá sú staviteľné za pomoci cieľniku. Počas nastreľovania päťranovej položky, sme zistili, že zásahy sa objavovali 5cm na prvú hodinu od zámernej. I za použitia hrubých pevných mieridiel sa nám podaril spraviť výborný sústrel na 25m z opory (viď foto 10).

 

Foto 10 – nástrel na 25 cez pevné mieridlá

Pôvodná muška je zle opracovaná a potrebuje upraviť vrchnú hranu. Muška samotná je jednoducho vymeniteľná na počkanie po zatlačení zaisťovacieho kolíku, bez použitia náradia. Odporúčali by sme vymeniť mušku za tenšiu, poprípade zhodiť cieľnik a nahodiť pištoľový puškohľad s dlhým očným reliéfom, poprípade kolimátor. Treba však počítať s montážou na 16mm lištu. Skúšali sme nastreliť viacero položiek. Žiaľ hrubá muška bola na presné mierenie nevhodná, prekrývala na 25 metrov celý stred terča.  Nebojím sa povedať, že pri použití puškohľadu má táto zbraň predpoklady strieľať „jednou dierou“ na väčšie vzdialenosti ako len 25 metrov.

 

 

Foto 11 – pohľad cez mieridlá

Zbraň je uspôsobená na streleckú disciplínu Siluette. Použitím puškového náboja pištoľ „kopala“, ale i za týchto okolností by som sa ju nebál zveriť do rúk i menej skúsenému strelcovi. Samozrejme, nie je to zbraň určená na každodenné strieľanie, či nosenie, ale po vystrieľaní škatuľky nábojov (20ks keďže ide o puškové) sa nemusí šťastný majiteľ obávať boľavých rúk.

Ak hovoríme o kopaní, spätný ráz zbrane a jeho vnímanie (do veľkej miery subjektívne) je dané pomerom síl pri výstrele a spôsobe ich prenášania, v tomto prípade do ruky. Rozloženie síl je okrem iného závislé od vývoja rany, ktorý ovplyvňuje rad faktorov. Od hmotnosti strely, cez použitý prach, až po dĺžku hlavne. Nezanedbateľné je pri vnímaní spätného rázu tiež tvarovanie pažbičky, jej „sadnutie“ do ruky a hmotnosť zbrane.

 

Foto 11 – porovnanie veľkosti s G17 a Ruger Blackhawk

Len pre porovnanie. Treba upozorniť, že ide o výkonnú pištoľ. Oproti bežným lugrom, ktoré majú rovnakú hmotnosť strely, dosahuje 3x väčšiu úsťovú energiu. Ak by sme chceli porovnať chovanie zbrane s podobne výkonnou bežnejšou ručnou zbraňou, musíme siahnuť do kategórie revolverov. Energia tejto zbrane sa rovná zhruba 1,3 násobku bežnej revolverovej .44RM, respektíve je totožná s laboráciou +P+ .44RM s 22g strelou. Čisto subjektívne, táto „Silhouettka“ sa pri streľbe v porovnaní so SA Ruger Blackhawk s plnotučnými .44 RM, chová absolútne vzorne.

Ďalším zaujímavým zistením bol fakt, že ihneď po vystrelení a vyhodení prázdnej nábojnice z komory, bola nábojnica skoro studená. Po vystrieľaní škatuľky nábojov nebola zbraň stále na dotyk zohriata. Len  pre zaujímavosť, pri použití streliva Prvi Partizan v mosadznej nábojnici s FMJ 124gr strelou, sme namerali rýchlosť strely 2038fps pri 20 stupňoch Celzia, čo je IPSC faktor 253.

Technické dáta zbrane:
kaliber/náboj : 7,62 mm / 7,62×39
dĺžka : 360 mm
výška : 150 mm
šírka : 40 mm
dĺžka hlavne : 200mm (vrátane komory)
drážkovanie : 6x pravotočivé
hmotnosť : 1072 g
zámerná : 280 mm
rok výroby : 2010
v0 :   621 m.s-1 / 2038 fps
E0 : 1542 J
strelivo : Prvi Partizan – Srbsko,  7,62×39,  strela 8,0g/124gr  FMJ, mosadzná nábojnica

Čo dodať na záver? Zbraň je na prvý pohľad trocha kontroverzná. Pištoľ na vojenský samopalový náboj s relatívne krátkou hlavňou na mierenú streľbu? Zjavne to je možné. Streľba na siluety na Slovensku určite nie je masový šport. Mňa táto pištoľ skôr zaujala ako predmet zberateľského záujmu. Výkonná pištoľ s príjemným chovaním a lacnou streľbou. Jednoducho chuťovka. Dôkaz toho, že aj na Slovensku máme puškárov, ktorí vedia odviesť slušnú prácu. Kus, ktorý je svojím spôsobom jedinečný. A to všetko za cenu 499,- € na pulte spomínaného obchodníka. Keď si uvedomím, že bežný „tuctový plasťák v lugri“ dnes stojí viac, je to minimálne na zamyslenie. To je asi aj dôvod, prečo sa tento kus predal veľmi rýchlo.

 

 

autori recenzie
Ing. Rastislav Korba
Ing. Ľudovít Miklánek

 

Zákaz kopírovania textu, častí textu alebo fotografií
bez súhlasu Legis Telum, o.z.

Túto zbraň máte možnosť zakúpiť u nášho partnera, ktorý nám ju aj so strelivom poskytol k napísaniu tejto recenzie. Ak máte záujem, kontaktujte:

Peter Milata ml.
zbrane – strelivo
ul. Inovecká, 915 01 Nové Mesto nad Váhom
tel.: 0905 640 901, www.milata.szm.com

 

 

Poďakovanie:

  • V prvom rade by sme chceli poďakovať pánovi puškárovi Krutému za vytvorenie tohto kúsku… www.kruty.sk
  • Rovnako autorovi fotografií, Ing. Michalovi Plesníkovi za využitie techniky, rôznych pomôcok, znalostí a skúseností… www.michalplesnik.sk

Ich služby môžeme iba odporúčať :o). Ak máte záujem podeliť sa formou recenzie o strelnú zbraň, ktorá je niečím jedinečná alebo zaujímavá, obráťte sa na nás – kontakt miklanek@legistelum.sk

 

Fotogaléria zbrane: